GeriGündem DSP Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celal Doğan kimdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DSP Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celal Doğan kimdir?

DSP Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celal Doğan kimdir?

Celal Doğan, DSP'nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak ilan edilmesinin ardından araştırılan isim oldu. Peki, daha önce de Gaziantep'te belediye başkanlığı görevini üstlenen 2019 DSP Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Celal Doğan kimdir?

Celal Doğan, 1 Ağustos 1943’de Gaziantep’in Nizip İlçesi, Çanakçı Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini Çanakçı Köyü İlkokulu’nda, orta öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1973–1977 yılları arasında serbest avukatlık yapan Celal Doğan, 1977 genel seçimlerinde Gaziantep Milletvekili seçildi. 1980’e kadar milletvekilliğine devam eden Doğan, bu görevinden sonra tekrar serbest avukatlığa döndü. 1989 yerel seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan ve bu göreve seçilen Celal Doğan, 1994 ve 1999’da yapılan yerel seçimlerde de tekrar aynı göreve seçildi.  1993 yılından bu yana Gaziantep spor Kulüp Başkanlığı görevini de yürüten Doğan, Aysel Doğan ile evli ve iki çocuk babasıdır. Gaziantep spor, Celal Doğan döneminde kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atmış ve Süper Lig'in en önemli takımlarından biri haline gelmiştir.

Eğitim

İlköğrenimini, doğduğu Çanakçı Köyü İlkokulu'nda, orta öğrenimini ise Gaziantep Lisesi'nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Milletvekilliği

Doğan 1977 genel seçimlerinde Gaziantep Milletvekili olarak seçildi. Bu göreve 1980 yılına dek devam etti. 1973–1977 yılları arasında serbest avukatlık yapan Celal Doğan TBMM'de Gaziantep Milletvekiliği görevi sonrası 1980 yılından sonra tekrar serbest avukatlık kariyerine döndü.

Belediye Başkanlığı

1989 yerel seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan ve bu göreve seçilen Celal Doğan, 1994 ve 1999’da yapılan yerel seçimlerde de tekrar aynı göreve seçildi. 1989 - 2004 yılları arasında Belediye Başkanlığı görevini sürdürdü.

Kulüp başkanlığı

Doğan 1993 ve 2006 yılları arasında Gaziantep spor kulübünün başkanlığını yaptı. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle