Gündem Haberleri

  DSÖ Türkiye Direktörü, Bakan Akdağ ile görüştü

  A.A.
  02.02.2006 - 15:55 | Son Güncelleme:

  Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Jong-Wook Lee ile makamında görüştü.

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kuş gribi konusunda artık acil durum yönetiminden risk durumu yönetimine geçilmesi gerektiğine inandığını belirterek, “Bundan sonra da hem ülkemiz insanının, hem de bütün dünyanın sağlığı için kuş gribi konusunda ciddi bir risk yönetimini devam ettirmeliyiz” dedi.

  Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Jong-Wook Lee ile makamında görüştü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Akdağ, görüşmede, kuş gribi konusunda DSÖ ile Türkiye'nin yapabileceği çalışmaları ele aldıklarını bildirdi. Türkiye'nin kuş gribiyle ilgili süreci ilgili bakanlıkların koordinasyonuyla mükemmel bir biçimde yönettiğini ifade eden Akdağ, şunları söyledi:

  “Artık acil durum yönetiminden risk durumu yönetimine geçmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu acil durumu ülke olarak, uluslararası örgütlerle en başta DSÖ ile birlikte başarıyla yönettik. Ancak bundan sonra da hem ülkemiz insanının, hem de bütün dünyanın sağlığı için kuş gribi konusunda ciddi bir risk yönetimini devam ettirmeliyiz.

  Önemli bir tecrübe yaşadık. Bunu uluslararası örgütler ve dünya ile paylaşmaya devam edeceğiz. Bu arada bütün dünya için risk olarak bilinen, önümüzdeki dönem için karşımıza çıkabilecek bir grip salgını açısından da hazırlıklarımızı yine DSÖ ile birlikte yenileyerek yolumuza devam edeceğiz.”

  Türk hükümetinin kuş gribiyle ilgili hızlı, etkin ve şeffaf tavrının birçok dünya ülkesine örnek teşkil ettiğini kaydeden Akdağ, komşu ülkelerden de aynı hassasiyeti beklediklerini söyledi. Vatandaşların, özellikle de çocukların kümes hayvanlarıyla temasının önlenmesinin önemli olduğunu kaydeden Akdağ, bu konudaki eğitim çalışmalarının süreceğini bildirdi. Akdağ, güvenilir entegre tesislerde üretilen ve protein ihtiyacı açısından gerekli olan beyaz et ve yumurta tüketiminden kaçınılmaması gereğine bir kez daha işaret etti. Riskin tamamen ortadan kalkmadığını belirten Akdağ, “Önümüzdeki dönemde de sürekli uyanık olmak zorundayız” dedi.

  Bütün dünyanın, hazırlıklı ve şeffaf bir ülke olarak Türkiye'nin, DSÖ başta olmak üzere diğer uluslararası örgütlerle yakın işbirliğinin ne kadar etkili sonuçlar verdiğini gördüğünü kaydeden Akdağ, Lee'nin nezdinde, Türkiye'deki kuş gribi konusunda çalışan DSÖ'nün uzmanlarına teşekkür etti.

  LEE'NİN SÖZLERİ

  DSÖ Genel Direktörü Jong-Wook Lee de kuş gribi konusundaki yerinde müdahaleleri nedeniyle Türkiye'ye takdirlerini iletti. Lee, örgütün, Türkiye'de insanda kuş gribi vakalarının ortaya çıkmasının hemen ardından duruma dahil olduğunu anlattı. Bugün tavuk çiftliklerinde incelemelerde bulunacağını kaydeden Lee, bu işle uğraşanların itlaf çalışmalarına rıza göstermeleri nedeniyle özveride bulunduklarını söyledi.

  Türk hükümetinin işin başından beri şeffaf ve hızlı bir biçimde bilgi paylaşımına gittiğine işaret eden Lee, örneklerin toplanması, bunların gönderilmesi ve sonuçların alınmasının çok kısa bir sürede gerçekleştiğini anlattı.
  Lee, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu gayretler bütün dünya ülkeleri için örnek teşkil etmelidir. Bu tür durumlarda tecrübenin paylaşılması bütün dünya ve özellikle bu bölge için çok önemli. Bu uluslararası bir sorun. DSÖ, Türkiye'ye komşu 7 ülkenin hükümetleriyle çalışmaya başladı. Durumu saptamaya çalışıyoruz. Dün sabah bir ekip Irak'ın Bağdat şehrine hareket etti.
  Türkiye doğu ile batı arasında bir kavşak görevi görüyor. İzleme çalışmaları bu anlamda kritik önem taşıyor.”
  Şu an itibariyle insandan insana bulaşan bir virüsün bulunmadığını, Türkiye'de tecrübe edilen durumun Asya ülkelerindekine benzediğini ifade eden Lee, “Bu nedenle alarm durumu üçüncü fazda tutulmaya devam ediyor” diye konuştu.

  Türkiye'yi ziyaret etmemek için hiçbir neden bulunmadığını da belirten Lee, “Türkiye'ye gelin, buradaki misafirperverlikten yararlanın. Türkiye'deki tarihi yerleri gezmekten imtina etmeyin” çağrısında bulundu.
  Türkiye'deki kayak merkezleriyle ilgili olumlu şeyler duyduğunu anlatan Lee, buraları ziyaret etmek istediğini söyledi.
  Lee, bugün akşam yemeğinde Akdağ ile bir araya geleceğini belirterek, menüde tavukla hazırlanan Türk mutfağından örneklerin yer aldığını, bunları tatmak istediğini söyledi.

  SORULAR

  Bir soru üzerine Lee, Türkiye'den DSÖ'nün Londra'daki referans laboratuvarına gönderilen numunelerden 12'sinin pozitifliğinin teyit edildiğini, diğer 9 vakayla ilgili incelemenin de sürdüğünü bildirdi. Lee, aşı çalışmalarıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken de, şu anda insanlara yönelik H5N1 aşısının geliştirilme aşamasında olduğunu belirterek, “Şu anda bir pandemi olmadığı için, pandemi sırasında çok etkili olabilecek bir aşının da çıkması mümkün değil. Aşı geliştirilmiş olsa bile ilk aşamada bunun etkileri kısmi olacaktır” dedi.

  Türkiye'de kuş gribi konusunda acil durum yönetiminden risk durumu yönetimine geçilmesi konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine de Lee, iki haftadır Türkiye'de yeni bir insan vakasına rastlanmadığını, 1.4 milyon hayvanın itlaf edildiğini anımsatarak, Türk hükümetinin başından beri acil müdahaleyi yerli yerinde yürüttüğünü belirtti.
  Lee, “Şu an hali hazırda durum nasılsa öyle devam edilmesi gerekir diye düşünüyoruz” dedi.

  Sağlık Bakanı Akdağ da devlet hastanelerinin alacaklarının ödenmesiyle ilgili bir soruya karşılık, bu konuda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile ortak bir açıklama yaptıklarını anımsattı.  Ocak ayı içinde hastaneler için 700 milyon YTL aktarıldığını, bu hafta içinde de 750 milyon YTL aktarılacağını bildiren Akdağ, “Bu rakamlarla ümit ediyorum ki hastanelerimizin bu anlamdaki ödeme güçlükleri büyük ölçüde ortadan kalkmış olacak” dedi.

  Akdağ, Türkiye'nin komşuları ve kuş gribi ile ilgili daha önceki açıklamaları anımsatılarak, “Sözleriniz komşu ülkelerde kuş gribi var da gizleniyor anlamına mı geliyor” sorusu üzerine şöyle konuştu: “Ben herhangi bir komşu ülkenin rejimi veya tavrı hakkında kesin bir ifadede bulunmadım, bulunmuyorum. Sadece makul olarak, işin mantığı yönünden düşündüğümüzde Türkiye'nin okyanusun ortasında bir ada olmadığı açıktır. Nitekim bakınız Irak'ta şimdi bir insanda ölüm vakası ortaya çıktı. DSÖ de bu anlamda komşu ülkelerde ciddi bir çalışmanın içerisindedir. Bunu sürekli olarak vurgulamalıyız. Dünyanın hiçbir ülkesi, sadece kendi bölgemiz için değil, kuş gribiyle ilgili olarak kuşkularını veya bulgularını gizlememelidir, gizlemek bir yana en hızlı biçimde bunu ilgili örgütlere ve dünya kamuoyuna duyurmalıdır.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı