GeriGündem Dr. Şeref Özer: ‘Kriz şiddeti arttırdı’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dr. Şeref Özer: ‘Kriz şiddeti arttırdı’

TÜRKİYE Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer, ekonomik krizin şiddet olaylarını artırdığını belirterek, “Bireylerin birbirlerini dövmesi, insanların sokakta kavgalaşması gibi şiddet tüm boyutlarıyla artmış durumda. Bunun nedenlerinden biri ekonomik krizdir” dedi.

Afyonkarahisar'da düzenlenen 18'inci Anadolu Psikiyatri Günleri’ne katılan Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer, son dönemde artan şiddet olaylarını değerlendirdi. Dünyanın her yerinde şiddet olaylarının arttığını belirten Özer, “Okul basan öğrenciler, çocuklarına taciz yapılan kişiler, kendi ailesinden bireyleri öldüren kişiler, bizde de çok, dünyada da çok. Şiddet neden arttı dersek, bunun birçok sebebi var” dedi.

Şiddet olaylarının artmasının nedeninin başında kaybolan değerlerin geldiğini söyleyen Dr. Şeref Özen, Türkiye'de son dönemde yaşanan cinayet ve benzeri şiddet olaylarının artış gösterdiğine dikkat çekti. Ekonomik krizin şiddeti artıran başlıca nedenlerden biri olduğunu söyleyen Dr. Şeref Özer, “Aile içindeki sorunlar bile şiddetle çözümlenmeye çalışılıyor. Bireylerin birbirlerini dövmesi, insanların sokakta kavgalaşması gibi şiddet tüm boyutlarıyla artmış durumda.

Bunun nedenlerinden biri de ekonomik krizdir. Kriz zamanında bazı şeyler çok fazla karışmaya başlar. İnsanlar içine girdikleri yoksulluk ve işsizlik sebebiyle bireysel çareler aramaya başlayınca şiddet ve saldırganlık daha fazla artıyor. Bütün bunların bir yansımasını görüyoruz diye düşünüyorum” diye konuştu.
Şiddetin artmasının birçok nedeni olduğunu belirten Dr. Özer, basının olayları yansıtış biçiminin de şiddeti arttırdığını savundu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle