Gündem Haberleri

  Dr. Babuna için bugün büyük gün

  Hürriyet Haber
  24.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya'dan 4 kişilik ekip özel uçakla gelecek. Ekip polis eskortu nezaretinde Abdi İpekçi Salonuna getirilecek. 5 bin kişi kan verecek.

  Kan örneeği verecek olan herkesin sağlığı ile ilgili bütün önlemler alındı. Tam teçhizatlı üç ambülans ve çok acil durumlar için bir helikopter hazır bulundurulacak.

  Operasyonda 100 hemşire görev yapacak. Bunlar 50'şer kişilik iki vardiya halinde çalışacak.

  Operasyonu bazı Türk televizyonları naklen verecek. Ayrıca CNN ekip bulundurarak haber iletecek.

  Sabah saat 07.30'dan itibaren İstanbul'un belli başlı merkezlerinden ‘‘Dr. Babuna Otobüsleri’’ kalkacak. Bunların üzerinde tabelalar olacak.

  Kan alma işlemleri saat 09.00'da başlayacak.Alınan kan örnekleri aynı ekip tarafından Brüksel'e götürülerek incelemeye alınacak.

  Vakıflar Bankası, Abdi İpekçi Salonunda bir şube kuracak. Bağış yapmak isteyenler buraya para yatırabilecek.

  Kemik iliği nakli için verici bekleyen Dr. Oktar Babuna için bugün en uzun gün olacak. ANAP'ın katkılarıyla Abdi İpekçi Spor Salonu'nda Alman Stefan Morsch Stifftung Vakfı yetkililerin gözetmenliğinde yapılacak organizasyonda, 5 bin kişiden kan örneği alınarak, Almanya'ya ulaştırılacak ve genç doktara müjdeli haber verilebilmesi için vakıf laboratuvarında HLA testi yapılacak. Bu test en geç 7 gün içinde sonuçlandırılacak.

  Vakıf yetkililerinden Emil Morsch, Hiltruth Morsch, Dr. Thiele ve Handan Çetinkaya gözetmenliğinde, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Porf. Dr. Faruk Erzengin'in katkılarıyla saat 09.00'da başlayacak kan alımıyla ilgili son hazırlıklar tamamlandı. Bugün 5 bin kan örneğinin alınmasından sonra, örnekler akşam ANAP'ın temin edeceği özel uçakla Almanya'ya ulaştırılacak. Yalnızca kemik iliği nakli için özel HLA testi yapan vakfın laboratuvarındaki araştırmalar sonucu, 5-7 gün içinde kesin sonuç alınacak.

  Laboratuvarın kapasitesinin yetmemesi durumunda, İngiltere'de bulunan kardeş bir vakıf da teknik olarak destek verecek. Bilgisayar kayıtlarına geçirilecek olan kan örnekleri sonucu, ilk gün uyumlu kan iliği örneğine rastlanması halinde Dr. Babuna ile ve diğer hastalarla temasa geçilecek. Yapılan çalışmalar sonrasında 4 vakıf yetkilisi önümüzdeki hafta salı günü tekrar İstanbul'a gelerek son gelişmeleri değerlendirecek.

  ANAP SEFERBER OLDU

  Genç doktor Babuna için seferber olan ANAP ise Abdi İpekçi Spor Salonu'nun tahsisi, güvenliğin ve düzenin sağlanması, tıbbi desteğin sağlanması konusunda İstanbul Tıp Fakültesi ile bağlantılı olarak konuyu takip edecek. Ayrıca girişte hastaların kaydını tutmak için 10 adet bilgisayarlı eleman bulundurulacak. ANAP tarafından kiralanan özel uçak, Almanya'dan gelen vakıf yetkililerinin dönüşü için seferber olurken, partinin katkılarıyla 15 hostes ile 100 hemşire görev yapacak.

  ALTUR'DAN OTOBÜS

  Organizasyon için Altur tarafından otobüs seferleri konuldu. Bakırköy Özgürlük Meydanı'ndan 08.45, 09.30, 10.30, 11.30, Kadıköy İskele Meydanı'ndan 08.00, 11.00, Yenibosna Camii önünden 08.30, 09.30, 10.30, 11.30, Üst Bostancı otobüs durağından 08.00 ve 11.00, Taksim AKM’den 08.30, 10.00, 11.30, Beşiktaş Kelebek Mobilya önünden 08.15, 10.00, 11.30 saatlerinde salona otobüs kaldırılacak.

  Hükümet gündeminde

  Medyanın öncülüğüyle oluşan toplumsal duyarlılık, Dr. Babuna'nın hastalığından hareketle, bir temel sorunun daha çözümünü zorladı ve hükümet, jet hızıyla harekete geçti. Önceki gün toplanan Bakanlar Kurulu, kan kanserine yakalanan vatandaşların dokusuna uygun kemik iliklerinin bulunması için, Türkiye'deki eksikliklerin giderilmesi ve tam donanımlı gerekli merkezlerin kurulması için Sağlık Bakanı Dr. Mustafa Güven Karahan'ı görevlendirdi. Karahan da, Kurul'da bu konuda yapılan hazırlık çalışmaları ve Babuna'nın tedavisi hakkında bilgi verdi. Karahan, hazırlıkların ardından somut yatırımlar için yetki ve ek kaynak alacak.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı