Gündem Haberleri

  DP'liler: "Kendi adamıza Yunan askerine pasaport göstererek girdik"

  Yaşar Anter / DHA
  18.05.2011 - 17:14 | Son Güncelleme:

  Aydın’ın Didim İlçesi’nden ’Poseidon’ isimli 10 metrelik tekne ile Eşek Adası’na giden DP İstanbul 1’inci Bölge Adayı emekli albay Ümit Yalım ve beraberindekiler saat 14.00’de Fener Burnu Limanı’na döndü.

  DP'LİLER EŞEK ADASI'NA GİTTİ / FOTO GALERİ

  İŞTE O ADA / WEB TV 

  Yalım, elinde pasaportu ile karaya ayak basar basmaz "Yunan askerlerinin topraklarımızı işgal etmesi hayaldi AKP sayesinde gerçek oldu. Kendi adamıza pasaport ile girdik. Bu adaların ülkemize geri kazandırılması için partim aracılığı ile konuyu TBMM’nin gündemine getirilmesini sağlayacağım" dedi. Eşek Adası’na yaklaşırken Yunan sahil güvenlik botunun önlerinden geçtiğini anlatan Yalım, şöyle konuştu:

  "Eşek Adası Limanı’na girdikten sonra Yunan sahil güvenlik komutanlığına bağlı bir asker pasaport istedi. Maalesef ben bir TC vatandaşı olarak kendi topraklarıma pasaport ile girdim. AKP’nin komşularla sıfır sorun politikasının gelmiş olduğu noktadır. Limanda sadece kahve çay içmemize izin verdiler. Gezmemize izin vermediler. Yunan ve AB bayrakları ile donatılan Eşek Adası’nda onlarca yat ve otel var. Adayı resmen turizme açmışlar para kazanıyorlar. Yunanistan adamızın sırtından büyük paralar kazanıyor. Bir asker pasaportumuza bakarken biraz sert karşıladı ve Sisam üzerinden gelmemiz gerektiğini söyledi, pasaportumuzu inceledi. Ardından sadece çay ve kahve içmek için limanda 10 dakika durmamıza izin verdiler. Ayrılarak Bulamaç Adası’na geçtik. Bulamaç Adası tamamen bir askeri üs haline gelmiş durumda. Askeri birlik, kilise ve araçlar var. Duvar ve toprağa Yunan bayrağı çizilmiş. O adaya çıkmamıza izin verilmedi. Biz de bölgede gerginliğin tırmanmaması için geri döndük."

  DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek’in, AK Parti’ye çağrıda bulunarak bu adaların derhal boşaltılmasını istediğini ve süre verdiğini hatırlatan Yalım, şöyle konuştu:

  "Aradan 1 hafta geçmiş olmasına rağmen maalesef Yunanlılar h?l? orada bulunmaktadır. Resmen 2 adamız Yunanistan’ın işgali altındadır. Yunan askerlerinin topraklarımızı işgal etmesi hayaldi AKP sayesinde gerçek oldu. Kendi adamıza pasaport ile girdik. Bu adaların ülkemize geri kazandırılması için partim aracılığı ile konuyu TBMM’nin gündemine getirilmesini sağlayacağım."

  Didim DP ilçe başkanı Günay Tikkin ise fiilen bu adanın Türkiye’nin olmadığını gördüklerini. anlatırken, "Fiilen Yunanlar’ın eline geçmiş durumda. Birkaç gönüllü ile bizim olan ve Yunanlıların sahiplendiği adaya kamuoyunun dikkatini çekmek istedik. Diğer siyasi partiler e bu konuya el atmalı. O adalar bizim ise gerçekte de bizim olmalıdır" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı