GeriGündem DP'den AB'ye alternatif: Ortak ekonomik yaşam alanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DP'den AB'ye alternatif: Ortak ekonomik yaşam alanı

Seçim beyannamesini açıklayan Demokrat Parti, Avrupa Birliği ile müzakereler konusunda tavrını “ucu açık ve sonucunun ne olacağı baştan garanti edilemez müzakere sürecini benimsemiyoruz” sözleriyle açıklarken, AB’ye alternatif olarak da komşu ülkelerde “Ortak Ekonomik Yaşam Alanı” kurulacağını vaat etti. DP, Ortak Ekonomik Yaşam Alanı’nda tıpkı AB’deki gibi malların, hizmetlerin, emeğin ve sermayenin serbest dolaşabileceği bir sistem öngörüyor.

Demokrat Parti’nin “Artık Demokrat Parti var, Çare var” başlıklı seçim beyannamesinde Avrupa Birliği konusunda “Kopenhag kriterleri arasında yer almayan ama AKP teslimiyetçiliği yüzünden önümüze getirilen, Türkiye’nin bağımsızlığını, ulusal egemenliğini, birlik ve bütünlüğünü, sınırlarının güvenliğini tehlikeye atacak dayatmaları topyekün reddediyoruz. Daha önce hiçbir aday ülkeden istenmeyen ekleri ve sürekli değişen koşulları müzakere etmeyeceğimizi ilan ediyoruz” denildi.

Seçim beyannamesinde, DP’nin Türkiye’nin kaderini "ucu açık ve her noktası mayınlarla dolu bir müzakere yolunda Brüksel’in insafına" terk etmeyeceği vurgulanırken, AB’ye alternatif olarak da komşu ülkelerle oluşturulacak “Ortak Ekonomik Yaşam Alanı” projesinin yaşama geçirileceği kaydedildi.

“OEYA”DA SERBEST DOLAŞIM ÖNGÖRÜLÜYOR

Beyannamede, Türkiye’nin komşularıyla ekonomik ve ticari ilişkilerinin en alt düzeyde olduğuna dikkat çekilerek şu görüşlere yer verildi:

“Komşularla ekonomik ilişkilerimizi geliştirmeden bölgesel tanzim edici güç olabilmemiz söz konusu değildir. Demokrat Parti iktidarında, hiçbir komşu ülke arasında ayrım gözetmeksizin, tümünü davet edeceğimiz bir ‘Ortak Ekonomik Yaşam Alanı’ kuracağız. Ortak Ekonomik Yaşam Alanı, malların, hizmetlerin, emeğin ve sermayenin serbestçe dolaşabileceği, tüm katılımcıların ülkelerin ekonomik çıkarlarına hizmet edeceği bir girişim olacaktır.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle