GeriGündem ’DP’ için son söz Yargıtay’ın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

’DP’ için son söz Yargıtay’ın

’DP’ için son söz Yargıtay’ın
refid:6515362 ilişkili resim dosyası

Demokrat Parti’nin isim hakkının kendilerinde olduğunu belirten Anavatan Partisi, Yargıtay ve İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. Son kararı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı verecek. Her ihtimale karşı bir de ’Yeni Demokrat Parti’ için dilekçe verildi.

ANAVATAN Partisi, ’Demokrat Parti’nin isim hakkının kendilerinde olduğunu belirterek, Demokrat Parti adı altında parti kurulması girişiminin geri çevrilmesi istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve İçişleri Bakanlığı’ na başvurdu. Ayrıca bu girişimlerden bir sonuç alınamaması halinde iki partinin bir araya gelebilmesi için, Yeni Demokrat Parti adındaki bir partinin kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı’na verildi.

Anavatan Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Keçeciler ve Salih Uzun imzasıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve İçişleri Bakanlığı’na verilen dilekçede, DP’nin 08 Mayıs 2005 tarihinde yaptığı kongrede Anavatan Partisi ile birleşmek amacıyla kapanma kararı verdiği anımsatıldı. DP’nin tüm hak ve borçlarıyla birlikte Anavatan Partisi’ne geçtiği ve Anayasa Mahkemesi’nin bu partinin hesaplarını kendilerinden sorduğu ifade edildi.

BAŞSAVCILIK KARAR VERECEK

İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Hürriyet’e Siyasi Partiler Kanunu’na göre kendilerine yapılan başvuruyu kabul etmek zorunda olduklarını söyledi. Aynı yetkili, "Yasaya göre biz bu başvuruyu 3 gün içinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletmek zorundayız. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kurucular kurulu listesini inceledikten sonra siyasi partinin faaliyetlerine devam edip etmeyeceğini belirler" dedi.

BİR DEMOKRAT PARTİ DAHA

Bütün bu gelişmeler yaşanırken dün öğleden sonra ’Yeni Demokrat Parti’ adıyla yeni bir parti kuruldu. Partinin kuruluş dilekçesi, Mehmet Özer ve beraberindekiler tarafından İçişleri Bakanlığı’na verildi. Anavatan, DP’nin isim hakkının kendisinde olduğuna ilişkin hukuki girişimlerini yaparken, bu girişimlerden bir sonuç alınamaması halinde, iki partinin Yeni Demokrat Parti’de bir araya geleceği ifade edildi.

DYP KONGRESİ 27 MAYIS’TA

27 Mayıs’ta yapılacak DYP kongresinde, isim değişikliği yapılarak partinin Demokrat Parti ismini alması planlanmıştı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle