Gündem Haberleri

  DP’de yeni süvari

  Turan YILMAZ / ANKARA
  16.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Demokrat Parti’de (DP) dün yapılan kongre sonucunda Genel Başkanlığa, eski Devlet ve Kültür Bakanlarından Namık Kemal Zeybek seçildi.

  KONGRE SALONUNDAN FOTOĞRAFLAR

  6 adayın yarıştığı kongredeki seçimin ilk turunda kayıtlı 1325 delegenin 912’si oy kullandı. 7 oyun geçersiz sayıldığı oylamada Zeybek 575, Rıfat Serdaroğlu 139, Salih Uzun 134, Tekin Enerem 42, Ahmet Özal 11, Adnan Dağıstanlı da 4 oy aldı. Seçilmek için gerekli salt çoğunluk bulunamayınca ikinci tura geçildi. Bu turda Uzun, Erenem ve Özal çekildi. İkinci turda da salt çoğunluk sağlanamayınca geçilen üçüncü turda 566 oy alan Zeybek DP’nin yeni süvarisi oldu. İktidara gelmeleri halinde emekli, memur ve işçiye yüzde 50 zam sözü veren Zeybek, “54. hükümet döneminde yüzde 120 zam yaparken kaynağı nereden bulduysak şimdi de aynı şekilde buluruz, kaynak var” dedi. Teşekkür konuşmasında, “Herkesin bir dönem Menderes’e aşık olduğunu” ifade eden Zeybek, Menderes’in demokrasiyi içine sindirememiş birtakım çevreler tarafından şehit edildiğini dile getirdi.

  Kültür bakanlığı yaptı

  DP’nin yeni Genel Başkanı Zeybek, 1944 yılında Bayburt’ta doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Zeybek, kaymakamlık ve Gümrük-Tekel Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. Bir süre özel sektörde de çalışan Zeybek, 1987’de Turgut Özal’ın döneminde ANAP’tan milletvekili seçilip, Kültür Bakanlığı yaptı. 1992-1994 yıllarında dönemin Başbakanı Süleyman Demirel tarafından Büyükelçi unvanıyla Başbakanlık Danışmanlığı görevine getirilen Zeybek, Türkiye ile Türk dünyasının koordinasyonu görevinde bulundu. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı da yapan Zeybek, 1995’te DYP’den milletvekili seçildi ve iki yıl da Devlet Bakanlığı yaptı. Zeybek, 1993-1996 yılları arasında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığını da yürüttü.

  Tansiyonu 18 oldu

  Altı adayın yarışına sahne olan Demokrat Parti (DP) kongresi, bu yönünden çok hastalıkla dikkat çekti. Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk’un tansiyonu yükseldi, genel başkan adaylarından Salih Uzun’un ise tansiyonu düştü. Daha önce tansiyon rahatsızlığı olmadığı belirtilen Cindoruk’u, çok adaylı kongre maratonunun rahatsız ettiği ileri sürüldü. Yakın çevresi de, “Bir rahatsızlığı yoktu, son üç günde tansiyonu yükseldi” bilgisini verdi. Önceki akşam adaylığı konusunda kapıyı açık tutan Cindoruk, gece geç saatlere kadar adaylığı üzerinde uzlaşma sağlamaya çalıştı. Kongrenin toplandığı sabah saatlerinde yakın çevresi aracılığıyla aday olacağı sinyalini veren Cindoruk, kısa bir süre sonra ise divan başkanlığına aday olmayacağı mesajını gönderdi. Mesajı kürsüden okunan Cindoruk, öğle saatlerinde teşekkür konuşması için salona gelmek üzere evinden ayrılırken ise tansiyonu 18’e yükseldi. Doktorlarının salona gelmesine izin vermediği Cindoruk da mesaj göndermekle yetindi.

  Kürsüde fenalaştı

  Genel başkan adaylarından eski ANAP Genel Başkanı Salih Uzun ise kürsüde konuşmasını yaptığı sırada fenalaştı. Konuşması sırasında duygusallaşarak gözyaşlarını tutamayan Uzun’un tansiyonu düştü. Fenalaşan Uzun, görevliler tarafından salon dışında bekleyen ambulansa götürüldü. İzdiham nedeniyle güçlükle ambulansa bindirilen Uzun’a burada müdahale edildi. Salondan ayrılan ambulans, Uzun’un durumunun düzelmesi üzerine yeniden salona döndü. Uzun da kürsüye çıkarak konuşmasını tamamladı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı