Gündem Haberleri

  Dozer harekatına karşı eylem

  Hürriyet Haber
  04.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Altunizade'de Marmara Üniversitesi'nin otopark yapmak istediği koruya dün Kaymakamlık kararıyla polis eşliğinde dozerler girdi. Halkın her yıl şenlik yaptığı arazide duvarlar yıkılıp, hafriyata başlanınca çevre sakinleri eylem yaptı.

  Dün Üsküdar Belediyesi dozerlerinin, mahalle halkının bütün itirazlarına rağmen, Altunizade Korusu'na üçüncü kez girerek duvarları yıkması üzerine Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve çevre sakinleri tarafından eylem yapıldı. Dozerler, Mimarlar Odası yetkililerinin İstanbul Valiliği'ne başvurması üzerine, koruda çalışma yapmadan geri döndüler. Eylemciler korunun önündeki ‘‘Burası yeşil alandır. İzinsiz girilmez’ yazısını ‘Burası yeşil alandır. Dozerle girilmez’ şeklinde değiştirdi.

  Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Eyüp Mumcu İstanbul milletvekili Yücel Erdener ile İstanbul Valiliği, Üsküdar Kaymakamlığı ve Üsküdar Belediye Başkanlığı'na konuyla ilgili bir yazı gönderdi. Yazıda, İstanbul'da kültür ve doğa kırımının ardı arkası kesilmediği belirtilerek, SİT alanı olan Validebağ Korusu'nun devamı olan arsanın SİT kapsamı içine alınması gerektiği bildirildi.

  Dört yıldır Altunizade şenliğinin de yapıldığı alan ilk olarak 1999 sonunda dozerlerle karşı karşıya kalmıştı. Mahalle sakinleri olaydan iki gün sonra bir araya gelerek olayı protesto etmiş, yıkılan duvarı yeniden yapmıştı.

  Hürriyet İstanbul'da da duyurduğumuz olaydan sonra Büyükşehir Belediyesi de duvarın yeniden yapılmasına yardımcı olmuştu.

  Ancak bu ay Üsküdar Belediyesi'nin dozerleri aynı yıkımı bir kez daha gerçekleştirdi. Bu defa dozerler arazinin içine kadar ilerledi. Bu yıkım nedeniyle 23 Ocak'ta Altunizadeliler bir kez daha koruya toplandı. Komşu 6 mahallenin muhtarları ve 26 sivil toplum kuruluşu da protestoya katıldı. Gösteri Üsküdar Belediyesi'nin değil ama polisin dikkatini çekti. Polisin müdahalesini DSP İstanbul Milletvekili Yücel Erdener durdurdu, ancak Altunizade Mahallesi Yurttaş Girişimi adına basın açıklaması yapan Latif Şimşek gözaltına alındı, birkaç saat sonra serbest bırakıldı.

  OTOPARK OLACAK

  Dozerler işe yeni başlasa da aslında öykü uzun yıllar önce başlıyor. Sümer Holding'e ait olan bu arazi beş yıl önce imar planlarında yeşil alan olarak görülüyordu. Ancak üzerinde hastane, kreş ya da huzurevi yapılabileceği notu bulunuyordu. Altunizade halkı ise arazinin yeşil alan olarak düzenlenmesi için Büyükşehir Belediyesi'ne başvurdular. Büyükşehir bunu kabul etti ve plandaki inşaat yapılabilir şerhi kaldırıldı.

  Ancak bu arada Marmara Üniversitesi bu alanın üzerine yeni bir hastahane yapılması için girişime başladı. Arazi Marmara Üniversitesi'ne verildi. Sağlık Bakanlığı ise bölgede 14 hastane bulunduğu ve yeni bir sağlık merkezine ihtiyaç olmadığı yönünde rapor verdi.

  Marmara Üniversitesi de aslında buraya hastane yapmayı planlamıyor. Korunun yakınında bulunan mevcut hastanesinin trafik sorununu, bu araziyi otoparka dönüştürerek çözmeyi hedefliyor.

  Üniversite yönetimiyle muhtarların ve sivil girişim temsilcilerinin biraraya gelip konuyu tartışması sorunu çözümlemedi. Üniversite, araziyi otopark yapmak üzere harekete geçti ve dozerleri araziye soktu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı