Gündem Haberleri

  Dow Jones son 70 yılın en düşük Mayıs’ını yaşadı

  WSJ
  30.05.2010 - 12:57 | Son Güncelleme:

  Avrupa’da her geçen gün biraz daha kötüleşen borç krizi ve ‘Kara Perşembe’ gibi darbelerin arasıda kalan ABD’nin gösterge endekslerinden Dow Jones Mayıs ayında, ABD’nin 32. Başkanı Franklin Roosevelt’in Beyaz Saray’da olduğu zamanlardan bu yana gördüğü en büyük aylık değer kaybını yaşadı.

  Dow Jones Sanayi Endeksi, 122.36 puan, yani yüzde 1.2’lik değer kaybı yaşadığı Cuma günüyle birlikte, haftayı, ayı ve nerdeyse 2010 yılını ekside tamamlamış oldu.        

  Uzmanlarına göre, Cuma günü yaşanan düşüş, yatırımcılar arasındaki “Mayıs’ta sat ve çık” algısına tuz biber ekti.               

  MAYIS’TA YÜZDE 7.92 DÜŞTÜ          

  Dow, Mayıs ayı toplamında 871.98 puan, yani yüzde 7.92’lik düşüş gördü. Bu, düşüş oranı açısından 1940’dan bu yana görülen en büyük değer kaybı. Mayıs 1940’da, borsa yüzde 22 değer kaybetmiş ve puan açısından o zamana kadar kaydedilen en büyük değer kaybına imza atmıştı.

  Diğer yandan Dow, 26 Nisan’da Yunanistan’ın borç krizine yönelik endişelerin azalması ve ABD ekonomisinin yeniden iyileşme belirtileri göstermesiyle 2010’un  yeni zirvesine çıkmıştı.      

  Ancak 6 Mayıs’ta, yanlış bir satış komutunun neden olduğu iddiasıyla endeks çok kısa bir süre içinde 1000 puana yakın bir değer kaybı yaşadı. Bu büyük düşüşe neyin neden olduğu açıklığa kavuşmadan,Avrupa’daki borç krizine yönelik endişeler şiddetini artırmaya başladı ve yatırımcılar ellerindeki hisseleri hızla satıp, ABD Hazine kağıtlarına yöneldi.   

  Mayıs’ta en kârlı yatırım aracı dolar ve Hazine kağıtları oldu. 10 yıllık Hazine kağıdının faizi son bir yılın en düşük seviyesine gerilerken, dolar euro karşısında yüzde 8.51 oranında değer kazandı.

  TEMKİNLİ OLMAKTA FAYDA VAR  

  ABD merkezli yatırım danışmanlığı şirketi Bespoke Investment Group’un kıdemli analistleri , Mayıs 2010’un geride kaldığı düşünenlerin dikkatli olmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi.

  Analistler, son yıllarda Haziran ayının hisselerin performansı açısından zayıf bir ay olduğunu belirtirken, Mayıs’ta yaşanan büyük düşüşünün önümüzdeki üç aydaki yansımasının çift haneli kazançlar olmasını umut ettiklerini söyledi. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı