GeriGündem Doublemoon dünya müziğinde Avrupa’da ilk 10’a girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doublemoon dünya müziğinde Avrupa’da ilk 10’a girdi

Doublemoon dünya müziğinde Avrupa’da ilk 10’a girdi
refid:3424400 ilişkili resim dosyası

Bu yıl 26-30 Ekim tarihlerinde İngiltere’nin New Castle şehrinde gerçekleşecek dünya müziklerinin buluştuğu en büyük fuar olan WOMEX’in (World Music Expo) öncesinde, Doublemoon’un Avrupa’da dünya müziği alanında en iyi 10 plak şirketi arasında olduğu açıklandı.

Etnik, geleneksel, yöresel ve dünya müziği endüstrisinden, dünyanın her yerinden plak şirketi temsilcileri, organizatör, gazeteci, müzik eleştirmeni ve müzisyenleri biraraya getiren WOMEX’te her yıl dünya müziği alanında en iyiler belirleniyor. Aylık yayınlanan Avrupa Dünya Müziği Listeleri (World Music Chart Europe-WMCE) baz alınarak, müzisyen ve albümünün ticari başarısı da referans alınarak Womex’e yön veren en iyi 30 plak şirketi bu kapsamda belirleniyor. Listenin 10. sırasında yer alan ve listedeki tek Türk plak şirketi olan Doublemoon; böylece EMI, Universal gibi uluslarası büyük şirketleri geride bırakmış oldu.

Doublemoon’un en iyi plak şirketleri arasında gösterilmesinde, Mercan Dede’nin geçtiğimiz iki yılda iki dalda üst üste BBC Radio 3 ödüllerine aday gösterilmesi ve WMCE’ta Mercan Dede’nin ‘SU’ albümünün 1 numaraya, Orient Expressions’un ‘Divan’ albümünün 6. sıraya yükselmesi de önemli rol oynuyor. Geçtiğimiz yıl Doublemoon, Fransız müzik dergisi Vibrations tarafından da en iyi 3 bağımsız plak şirketinden biri olarak gösterilmişti.

EN İYİ 20

1 Crammed Ziriguiboom Brezilya

2 WMN İngiltere

3 Network Medien Almanya

4 Six Degrees ABD

5 World Circuit İngiltere

6 Piranha Almanya

7 Because Records Fransa

8 Wrasse İngiltere

9 Lusafrica Fransa

10 Doublemoon Türkiye

11 EMI Uluslararası

12 Universal Uluslararası

13 World Connection Hollanda

14 Galileo Music Almanya

15 Syllart/Cantos İngiltere/ABD

16 Asphalt Tango Almanya

17 Tradition&Moderne Almanya

18 Virgin/Realworld İngiltere

19 Triloka ABD

20 Cantini Yunanistan

Akustik, elektronika, caz ve dünya müziği yapıyorlar

Doublemoon, ilk olarak 1998’de piyasaya çıkardığı Craig Harris’in albümüyle adından söz ettirdi. Mercan Dede, Baba Zula, Burhan Öçal, Orient Expressions, Hüsnü Şenlendirici, Replikas, İlhan Erşahin gibi sanatçılarla bugüne kadar 30’dan fazla albüme imza attı. Şu anda Atlantic Records, EMI İngiltere, Universal Almanya, IRMA Records ve BMG Almanya gibi uluslararası büyük şirketlerle lisans anlaşmaları yapıyor ve Japonya’dan İspanya’ya 9 büyük distribütörle çalışıyorlar. I-tunes ile anlaşma yapan ilk Türk plak şirketi olan Doublemoon’un eserleri I-Tunes’dan da indirilebiliyor. Akustik, elektronika, caz ve dünya müziği, Doublemoon’un çıkardığı albümlerin en ağırlıklı olduğu alanlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle