Gündem Haberleri

  Dostum'a itidal tavsiyesi

  Hürriyet Haber
  07.12.2001 - 15:05 | Son Güncelleme:

  Türkiye, Bonn`da geçen hafta üzerinde mutabakata varılan geçici hükümeti tanımadığını açıklayan Özbek General Raşid Dostum`a itidal tavsiyesinde bulunacak.

  Türkiye, Almanya`nın Bonn kentinde geçen hafta üzerinde anlaşmaya varılan geçici hükümet formülünü memnuniyetle karşıladı. Dostum`un büyük zorluklara rağmen kurulan hükümete karşı çıkması ise Ankara`da rahatsızlık yarattı.  

  Ankara, bu konudaki görüşünü Dostum`a en kısa sürede iletilecek ve itidalli bir tavır sergilemesini isteyecek.  

  Öte yandan, Afganistan`daki son durum ve ikili ilişkiler konusunu görüşmek üzere dün Ankara`ya gelen Almanya Dışişleri Bakanlığı Küresel Konular, BM, İnsan Hakları ve İnsani Yardım Dairesi Genel Müdürü Büyükelçi Michael H. Gerdts de Dışişleri Bakanlığı`nda bugün yaptığı temastlarda, Dostum`un açıklamalarını gündeme getirerek, Türkiye`nin etkisini kullanmasını istedi.  

  Gerdts, görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Dostum`un açıklamasının son sözleri olmadığından emin olduğunu belirterek, Türkiye`nin de bu konuda önemli bir etkisi olabileceğini ve görüşmelersırasında Türkiye`nin bu etkisini kullanmaya hazır olduğunu gördüğünü ifade etti.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı