Gündem Haberleri

  Dostum geçici Afgan hükümetini boykot etti

  Hürriyet Haber
  06.12.2001 - 08:56 | Son Güncelleme:

  9 gün süren görüşmelerin ardından kurulan geçici Afgan hükümeti, yeterli oranda temsil edilmedikleri gerekçesiyle Özbek ve Peştun liderler tarafından boykot edildi.

  Dostum, uydu telefonla Reuters ajansına Mezar-ı Şerif'ten yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı`nın kendi partisine verilmesini istediklerini, ancak bunun yerine tarım, madencilik ve endüstri bakanlıkları verildiğini söyledi.

  Raşid Dostum, ``Bu bizim için onur kırıcıdır``  diyerek, Afganistan`ın petrol ve doğalgaz kaynaklarının bulunduğu kuzey bölgesinde yeni hükümet yetkililerini tanımayacağını söyledi.

  Dostum, ayrıca Bonn`da imzalanan anlaşmada partisi Cümbiş-i Milli`nin adilce temsil edilmediğini söyledi. Üzgün olduğunu belirten Dostum, ``Bu hükümeti boykot ettiğimizi ve orada uygun bir hükümet oluncaya kadar Kabil`e gitmeyeceğimizi bildiriyoruz`` dedi.

  Bonn`da BM gözetiminde yapılan ve 4 Afgan grubunun imzaladığı 30 kişilik geçici yeni hükümete ilişkin anlaşmanın bugün ya da yarın BM Güvenlik Konseyi`nde oylanması bekleniyordu.

  Anlaşmayla yeni hükümetin Dışişleri Bakanlığı, Kuzey ittifakı`nın Tacik Dışişleri Bakanı Abdullah`a bırakılmıştı.

  'HAZARA LİDERİ KERİM HALİLİ DE BU HÜKÜMETE KARŞI'
     
  Geçici hükümeti boykot etmesinin barış sürecine karşı çıkmak anlamına gelmediğinin altını çizen Dostum, BM`ye ya da diğer barış süreçlerine muhalefet etmediklerini, bunun anlaşılmaması gerektiğini kaydetti.

  Dostum, ``Bizim gibi, bu hükümete karşı çıkan (Şii Hazara lideri Kerim) Halili gibi arkadaşlarımız var`` dedi.

  Raşid Dostum, açıklamasının ilk kısmında, görüşmelerde yeni hükümette Dışişleri Bakanlığı`nı istemelerine karşın, kendilerine tarım, madencilik ve endüstri bakanlıklarının verildiğini ve bunun onur kırıcı olduğunu söylemişti.

  PEŞTUN LİDERİ GEYLANİ: ANLAŞMA DENGESİZ
     
  Peştun liderlerinden Seyid Ahmed Geylani, Bonn`daki Afgan konferansında kabul edilen geçici hükümet anlaşmasının ``dengesiz`` olduğunu söyledi.

  Peşaver`deki Peştun lideri olan Seyid Ahmed Geylani`nin oğlu Seyid Hamid Geylani, Bonn`daki konferansa katılan 4 Afgan gruptan olan ve Pakistan tarafından desteklenen Peşaver heyetinin liderliğini yapmıştı.

  Özbek General Raşid Dostum da bu sabah yeni Afgan hükümetindeki görev dağılımının adil olmadığı gerekçesiyle bu hükümeti boykot edeceğini açıklamıştı.

  Yeni geçici Afgan hükümetinde 2 kadının yer alacağı, 11 Peştu, 8 Tacik, 5 Hazara ve 3 Özbek üye bulunacağı, kalan üyelerin daha küçük etnik gruplardan olacağı belirtilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı