Gündem Haberleri

  Dostluğun fotoğrafları

  Hürriyet Haber
  03.03.2005 - 14:52 | Son Güncelleme:

  Tarihi yaklaşık 150 yıl öncesine uzanan 162 fotoğrafın yer aldığı “Hatıra-i Uhuvvet (Dostluk Hatırası) Portre Fotoğrafların Cazibesi” başlıklı sergi, Sadberk Hanım Müzesi'nde açıldı. Ömer Koç, Mehmet Günyeli, Aliye Simavi, Rukiye Kuneralp, Sait Asil, Ömer Kavur ile bazı yabancı koleksiyoncuların koleksiyonlarından derlenen ve Aygaz'ın desteğiyle düzenlenen sergi ile kitabın tanıtımı amacıyla, müzede basın toplantısı gerçekleştirildi.

  Serginin kitabını hazırlayan koleksiyoner ve araştırmacı-yazar  Bahattin Öztuncay, portre fotoğraflarının bir insanın sayfalar süren biyografisinden çok daha fazla şey anlatabildiğini dile getirerek, sergide anlamlı, çarpıcı portreleri biraraya getirmeye çalıştıklarını söyledi.

  Sergide ve kitapta çok özel fotoğraflar bulunduğuna işaret eden Öztuncay, örneğin Atatürk'ün 5 tane imzalı fotoğrafının yer aldığını ve bunların ikisinin Ermeni fotoğrafçılar tarafından çekildiğini bildirdi. Öztuncay, “Bu fotoğraflar, soykırım iddialarına da güzel bir yanıt. Bunlar Atatürk'ün beraberce yaşamaya olan inancını ortaya koyuyor” diye konuştu.

  Bahattin Öztuncay, sergide ayrıca Refia ve Fatma Sultan'ın başı açık fotoğrafları, yabancı fotoğrafçıların Osmanlı kıyafetleriyle çektikleri otoportreleri, Galler Prensesi Alexandra'nın İstanbul'da çekilmiş bir fotoğrafı gibi çok özel fotoğrafların yer aldığını anlatarak, “Hem fotoğraf tarihinin yansıtılmasını istedik, hem de önemli izler bırakmış insanların yer almasını istedik” dedi.
    
  İLK KEZ GÜN IŞIĞINA ÇIKAN PORTRELER
    
  Aygaz Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi de, yılbaşında “Londra'da Türkler” sergisinin açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatarak,  Aygaz'ın daha önce de çeşitli sanat kitapları yayınladığını anlattı.

  Neyzi, “Sergide görebileceğiniz fotoğrafların yer aldığı bu yılki kitabımız, adeta bir dönemin panoraması. 100 yılın siyasi ve kültürel liderlerinin fotoğrafları ve özgeçmişleri bir arada. Önemli bir bölümü ithaflı olan bu portrelerin büyük bölümü ilk defa yayınlanıyor” dedi.
    
  SERGİ VE KİTAP
    
  “Hatıra-i Uhuvvet Portre Fotoğraflarının Cazibesi” sergisinde, Sultan Abdülaziz'den Nazım Hikmet'e, Atatürk'ten Muhsin Ertuğrul'a çok sayıda simanın fotoğrafları yer alıyor.

  1846-1950 yılları arasında çekilmiş ve kronolojik sırayla sergilenen fotoğraflardan oluşan sergi, ay sonuna kadar açık kalacak.

  Serginin büyük boy kuşe kağıda basılı kitabı da, Sadberk Hanım Müzesi'nden edinilebilecek.

  Kitapta, portresi yer alanların özgeçmişleri bulunuyor.

  Kitaba ve sergiye adını veren “Hatıra-i Uhuvvet” kelimesi ise ”kardeşlik, dostluk hatırası” anlamına geliyor. Portrelerin çoğu da bir dosta hatıra olarak verilen imzalı resimler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı