Gündem Haberleri

  "Dostça bir görüşme"

  Hürriyet Haber
  16.01.2002 - 22:12 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ecevit ile ABD Başkanı Bush arasında yapılan görüşme sona erdi. Ecevit, Beyaz Saray çıkışında yaptığı açıklamada görüşmenin dostça bir havada geçtiğini söyledi.

  ABD'nin görüşme öncesinde Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirme kararı aldığını açıklayan Başbakan Ecevit, "Siyasal ortaklığın yanında, ekonomik ortaklık da büyük önem taşıyor"dedi.

  ABD'nin Türkiye'ye yönelik seyahat kısıtlamalarını kaldırdığını  belirten Ecevit,  bu sayede hükümetler arasındaki olumlu gelişmenin yanında halklar arasında da son derece olumlu gelişmeler yaşanacağını söyledi.

  Ecevit, Irak konusunda ise "ABD, Irak ile ilgili önlemler alma kararı alırsa Türkiye'ye danışacak" dedi.

  Başbakan Ecevit, Askeri borçlarla ilgili olarak üst düzey bir komisyon kurulduğunu ve konu ile ilgili ekonomik konuların bu komisyon tarafından değerlendirileceğini belirtti.

  BUSH: ABD'YE VERDİĞİ DESTEK İÇİN TÜRKİYE'YE MİNNETTARIZ

  ABD Başkanı George Bush, Beyaz Saray`da Başbakan Bülent Ecevit`i kabülünde, terörizme karşı çabalarda ABD`ye verdiği destek için Türkiye`ye minnettar olduğunu söyledi.

  Ecevit ile Oval Ofis`te görüşmesine başlamasından kısa süre önce gazetecilere açıklamada bulunan Bush, Başbakan Ecevit`in liderliğini takdir ettiklerini belirterek "siz ve yönetiminiz çok zor kararlar verdiniz" dedi.

  Bush, iki ülke arasında ticareti artırma yollarını araştıracaklarını da vurguladı.

  Başbakan Ecevit de, Bush ile birlikte yaptığı basın açıklamasında "Desteğinizi takdirle karşılıyoruz. ABD ile daima çok iyi ilişkilerimiz oldu. İşbirliği ve dostluğumuzu artırmaya devam edeceğiz" dedi.    

  ABD`nin terörden kurtulma kararlılığının "tarihi önem" taşıdığını kaydeden Ecevit ABD`deki temaslarında çok yararlı görüşmelerde bulunduğunu da belirtti.

  BUSH: IRAK KONUSUNDA ECEVİT'LE GÖRÜŞECEĞİM

  ABD Başkanı George Bush, Başbakan Bülent Ecevit`i kabulü öncesinde Amerikan yönetiminin Irak konusunda karar vermediğini bildirdi.

  Oval Ofis`te Ecevit`le görüşmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bush, Irak konusunda Ecevit`le görüşeceğini belirtti.

  Bush, "Saddam`ın silah gözlemcilerinin gelmesine izin vermesini bekliyorum. Kitle imha silahları üretip üretmediğini dünyanın görmesine izin vermesi gerek" dedi.

  Başkan Bush, Irak konusunda alınacak bir kararda müttefik Türkiye`ye mutlaka danışacaklarını söyledi.

  Bir gazetecinin, Saddam`ın gözlemcilere izin vermemesi halinde ne olacağını sorması üzerine, Bush "Sonuçlarını görecek" dedi.

  Bush, Afganistan barış gücü komutanlığının İngiltere`den Türkiye`ye geçmesine ilişkin soru üzerine de, "Türkiye`nin komutayı almasına ilişkin görüşmeler var. Ben bu değerlendirmeyi takdirle karşılıyorum" dedi.

  Bush, Afganistan`da yeniden yapılanma çabalarında Türkiye`yle işbirliği yapılacağını da kaydetti.

  Bush, bir gazetecinin barış gücüne katılması halinde Türkiye`nin masraflarının karşılanmasına ilişkin sorusu üzerine, "henüz bu konuyukonuşmadıklarını" belirtti. Bush, "Ancak Afganistan için ayrılan çokfon var. Bunlar ilk etapta Taliban ve El Kaide`yi yok etmek için kullanılıyor" diye konuştu.

  Bush, "Türkiye`nin bu gücün komutasını alıp almayacağı belli olmadı. Görüşmeler devam ediyor" dedi.

  Başkan Bush, Türkiye`ye gidecek Amerikan vatandaşları için dışişleri bakanlığının yayınladığı seyahat uyarısının kaldırıldığını da bildirdi. Başkan, "Türkiye ziyaret etmek için harika bir ülke. Amerikan vatandaşları da bundan yararlanmalı" dedi.

  Kıbrıs konusunda ki bir soru üzerine Bush, gelişmelerden çok memnun olduklarını söyedi. Başkan, "Diyalogun başlaması bizi çok cesaretlendirdi, bunun için teşekkür ederim" diyerek sözü Ecevit`e bıraktı.

  Başbakan Ecevit de, Kıbrıs konusunun Türkiye için büyük önem taşıdığını belirterek, yüz yüze görüşmelerin başlamasından memnuniyet duyduğunu anlattı. Ecevit, "Hemen somut sonuçlar elde edemeyebilirler, ancak görüşmelerin başlaması önemli" dedi.

  Bu arada, Bush-Ecevit görüşmesi başlarken Rahşan Ecevit de Bayan Laura Bush`la görüşmeye geçti.

  Başbakan Ecevit, Bush ile görüşmek için Beyaz Saray`a Türkiye saati ile 22.20`de geldi. Ecevit`i Beyaz Saray`a gelişinde protokol müdürü karşıladı.

  Görüşmeye, Türk tarafından devlet bakanları Kemal Derviş ve Tunca Toskay, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Türkiye`nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Baki İlkin ve Dışişleri BakanıCem`in özel danışmanı Engin Soysal katıldı.

  RAHŞAN ECEVİT DE LAURA BUSH İLE GÖRÜŞTÜ

  Başbakan Bülent Ecevit`in eşi Rahşan Ecevit, ABD Başkanı George W. Bush`un eşi Laura Bush ile görüştü.

  Rahşan Ecevit ile Bayan Bush`un görüşmesi Başbakan Ecevit ile Başkan Bush`un görüşmesi sırasında gerçekleşti.

  Bayan Ecevit, görüşmenin ardından Ritz Carlton Oteli`ne gelişinde gazetecilerin soruları üzerine, Bayan Bush ile yaptığı görüşmenin son derece olumlu geçtiğini belirterek, "Genel konuları görüştük, sohbet ettik" dedi.

  Görüşmede hangi konuların gündeme geldiğinin sorulması üzerine Rahşan Ecevit, yanındaki Bakan ve Büyükelçi eşlerine dönerek, "Siz söyleyin arkadaşlar" diye konuştu. Bunun üzerine Türkiye`nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu`nun eşi Mevhibe Loğoğlu, Bayan Bush`un 11 Eylül saldırılarından sonra Türkiye`ye olan minnettarlıklarını dile getirdiğini söyledi.

  Rahşan Ecevit, Bayan Bush`u Türkiye`ye davet edip etmediği sorusuna ise "Evet, çok gelmek istiyorlar" karşılığını verdi.

  Bayan Bush`a ne hediye getirdiğinin sorulması üzerine Rahşan Ecevit, hediyelerin protokol yoluyla geldiğini söyledi. Görüşmenin 45 dakika sürdüğünü ve Laura Bush`un kendilerine Beyaz Saray`ı gezdirdiğini belirten Ecevit, Beyaz Saray`ı çok beğendiğini ifade etti.

  Devlet Bakanı Kemal Derviş ise Başbakan Ecevit ile Başkan Bush`un görüşmesinin çok olumlu geçtiğini belirterek, görüşmenin beklenenden  daha uzun sürdüğünü söyledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı