Gündem Haberleri

  ’Dost gribi’ geçti

  Uğur ERGAN / ANKARA
  18.01.2006 - 01:20 | Son Güncelleme:

  TÜRKMENİSTAN’ın kuş gribi nedeniyle Türk vatandaşlarına vize vermeme işlemi bir gün sürdü. Türkmenistan Büyükelçiliği’nden yetkililer dün Dışişleri Bakanlığı’na giderek kuş gribi konusunda kapsamlı bir görüşme yaptı. Türk tarafı bu görüşmede, alınan önlemleri detaylı şekilde anlattı ve yaygın bir gribin söz konusu olmadığını bildirdi. Türk tarafı, kuş gribinde insandan insana geçme gibi bir durum bulunmadığını belirterek, Türkmenistan’dan Türk vatandaşlarına vize vermeme uygulamasını sona erdirmesini istedi. Görüşmede ikna olan Türkmen yetkililer, aldıkları bilgileri Aşkabat’a aktardı. Aşkabat’tan gelen talimat üzerine Türkmenistan Büyükelçiliği, bir günlük aradan sonra yeniden Türk vatandaşlarının vize başvurularını kabul etmeye başladı. Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, bazı ülkelerin kuş gribiyle ilgili "uygun gördükleri tertipleri almalarının doğal olduğunu" vurguladı.

  Rusya hacıları dönüşte Türkiye’yi by-pass edecek

  HAC için Türkiye üzerinden kara yoluyla Suudi Arabistan’a giden yaklaşık 8 bin Rusyalı hacı, dönüş yolculuğunu, doğu illerimizde görülen kuş gribi nedeniyle hava yoluyla yapacak. Hacılar kara yoluyla Ürdün’e buradan da kiralanan uçaklarla Moskova’ya geçecek. Hac sırasında Mekke’de birçok ulustan insanlarla temasta bulunan hacılar, Rusya’ya girişlerinde sağlık kontrolünden de geçirilecek. Rusya Devlet Başkanı Putin, kabine toplantısında bakanlara talimat vererek "Sınır geçişlerinde insanları yıpratmayacak biçimde denetimleri arttırın ve Türkiye üzerinden Suudi Arabistan’a giden hacılarımızı güvenli yoldan geri getirin" demişti.

  Azerbaycan yasakladı

  TÜRKİYE’de görülen ölümlü kuş gribi vakaları nedeniyle Azerbaycan’da canlı tavuk ve hindi satışının yasaklanmasından sonra kebapçı ve restoranlarda tavuk döner satışı da durduruldu. Başkent Bakü’deki pazar yerlerinde canlı tavuk ve hindi satışı yapılan bölümler yetkililer tarafından kaldırılırken, bakkal ve süpermarketlerde sıhhi kontrolden geçirilmiş tavuk eti satışı devam ediyor.

  Erivan’a hastalık insanlığı

  TÜRKİYE, kuş gribi ile yürüttüğü mücadelede komşusu tüm ülkeleri düzenli bilgilendirirken, diplomatik ilişkisinin bulunmadığı Ermenistan’ı da unutmadı. Türkiye’nin Tiflis Büyükelçiliği, Tarım Bakanlığı’ndan gelen kuş gribiyle ilgili haberler ve alınan önlemler konusundaki bilgileri Gürcistan’daki yabancı misyon şeflerine aktardı. Ermenistan’ın Tiflis Büyükelçiliği de, bu kapsama alındı. Hürriyet’e bilgi veren kaynaklar, "Konunun insani boyutu var. Doğrudan insan yaşamını etkileyen bir olayla ilgili, diplomatik ilişkimizin olmadığı bir ülkenin temsilciliğini bilgilendirmek kadar doğal şey olamaz. Türkiye, kuş gribi ile mücadelede şeffaf olma ilkesinden kesinlikle taviz vermeyecektir" dediler. Öte yandan Erivan yönetiminin Türkiye’ye "kuş gribiyle ilgili yeterli önlem almadığı ve bilinçli şekilde Ermenistan’a sıçraması için çaba gösterdiği" yönünde bir protesto yazısı gönderdiği iddiaları, Ankara tarafından yalanlandı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı