Gündem Haberleri

  'Dört mevsim' dram

  Levent KULU
  19.09.2015 - 21:27 | Son Güncelleme:

  5 gündür sınırında yüzlerce mültecinin biriktiği Edirne’de bekleyiş sürüyor. Bir gencin jandarma barikatı önünde Vivaldi’den eserler çalmasıysa bu bekleyişin fon müziği oldu.

  Avrupa ülkelerine gitme umuduyla 5 gün önce yürüyerek Edirne’ye gelen yaklaşık 1.500 Suriyeli sığınmacıdan 1000’e yakını önceki gece otobüslerle Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı’na götürüldü. Meydanda çadırlar kuruldu. Otobüslerin İstanbul’a gideceğinden endişe eden yaklaşık 500 kişilik grup ise geceyi polis ve jandarma ablukasındaki TEM otobanında asfalt üzerinde geçirdi. Yunanistan’ın kapıları açacağı ümidini yitirmeyen, aralarında bebek ve çocuklarında bulunduğu grup, otobana battaniyeler serdi.

  Dört mevsim dram

  ER MEYDANINDA KUYRUK


  Sarayiçi Er Meydanı’nda kalanlar ise dün sabah Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve yardım derneklerinin dağıttığı kahvaltıyı alabilmek için kuyruklar oluşturdu. Güreşlerin yapıldığı stadyumun tuvalet ve banyosunu kullanan Suriyeliler, Yunanistan’a gitmek istediklerini söyledi. Öğlen saatlerinde otobandaki jandarma barikatı önü sıradaşı bir görüntüye sahne oldu. Suriyeli 13 yaşındaki Alamettin barikat önünde Vivaldi’den eserker çaldığı kemanıyla ‘mini’ bir konser verdi.

  Dört mevsim dram

  OTOBAN KAMPI

  SINIRIN açılması umuduyla otobandaki bekleyiş sürüyor. Sarayiçi’ndeki şartlarsa otoban kenarından daha iyi. En azından tuvalet, şarj için elektrik temini, temizlik gibi ihtiyaçlar çok daha insani şartlarda sağlanıyor. Ağaçlık alan mültecilere serinlik de veriyor. Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı tribünlerin alt tarafındaki atlı karınca ve çarpışan otolar ise çocukların eğlence kaynağı olmuş durumunda.

  Otogarda 5’inci gün

  Suriyelilerin Büyük İstanbul Otogarı’ndaki bekleyişi de sürüyor. Dün 5’inci gününe giren bekleyişte sığınmacılar geceyi yine Cumhuriyet Camisi’nin içerisinde ve çevresinde geçirdi. Bazı sığınmacılar çadırlarda bazıları yerlere serdikleri kilimlerin üzerinde sabahladı. Bazı sığınmacılar güvenlik çemberinin dışında bekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı