Gündem Haberleri

  Dört kez kalp krizi geçirdi fark etmedi

  Mehmet ÇINAR/DHA
  16.11.2009 - 14:03 | Son Güncelleme:

  ANTALYA'da 4 kez kalp krizi geçiren, ancak hiçbirini fark etmeyen emekli 52 yaşındaki Murat Tulum'un yırtılan damarının da kendi kendini onardığı ortaya çıktı.


  Merkeze bağlı Bademağacı Beldesi'nde oturan Murat Tulum, tıp dünyasında eşine çok az rastlanır bir olay yaşadı. Birçok kişinin ölümüne neden olan kalp krizini 4 kez geçirmesine rağmen hiçbirini fark etmeyen Tulum, 5'inci krizde Antalya'daki Özel Yaşam Hastanesi'ne tedavi için gittiğinde bu durum doktoru tarafından belirlendi. Tulum'un ciddi bir yırtılma meydana gelen kalp damarının da kendi kendini onardığı ortaya çıktı.

  Kardiyoloji Uzmanı Dr. Birol Say, “Büyük bir şansı varmış. Kesin teşhis ancak anjiyografi ile mümkün oldu. Daha önce dört kez daha kalp krizi geçirmesine rağmen hasta hiçbirini fark etmemiş. Çok az görülebilecek, ender bir olay” dedi.

  Hastanın 5'inci krizde hastaneye geldiğinde, damarın iç yüzeyinde oluşan tıkanıklığın ciddi bir yırtılmaya neden olduğunu ve burada oluşan pıhtının kalp krizi yaşattığını kaydeden Dr. Say, “Hastamızda ise bu darlığın derecesi yüzde 30 civarında olup gerçekten çok düşüktür” diye konuştu.

  Kardiyoloji Uzmanı Dr. Say, hafif şiddetli göğüs ağrılarının ihmal edilmemesi uyarısında da bulundu. İnsanların önemsiz gördükleri göğüs ağrılarının ciddi sonuçlar ortaya çıkarabileceğine dikkat çeken Dr. Say, “Kalp krizinde mide, kol, hatta diş ağrısı ile bile karşılaşılabileceği unutulmamalı. Dişi ağrıdığı için diş hekimine giden, ancak rahatlığı tespit edilemeyen meğer kalp rahatsızlığı yaşadığı belirlenen birçok hasta var” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı