Gündem Haberleri

  Dört intiharda da aynı esrarengiz isim var

  Şermin SARIBAŞ
  17.01.2002 - 02:21 | Son Güncelleme:

  Lara Falay'ın esrarengiz intiharı, geçtiğimiz yıllardaki 3 gencin intiharını akla getirdi. İntihar eden çocukların günlüklerinde ve bilgisayardaki chat kayıtlarında ise ‘‘A.E’’ adlı ortak bir arkadaşları öne çıkıyor.


  Lara Falay, henüz 16'sındaydı ve önceki gün Boğaz Köprüsü'nden atlayarak intihar etti. Onun intiharı daha önceki kolejli diğer gençlerin intirlarını getirdi akla. Ceylan Konuk, Aslı yardımcı ve Cenan Yuğaç, intihar ettiklerinde Lara gibi henüz 14-16 yaşlarındaydılar. Biraz dikkatli bakınca Lara'nın intiharına kadar gelen olayların birbirine bağlandığı çok rahat görülüyor. Ama yetkililer ve aileler, konuya intihar eden çocukların ‘‘kişesel problemi’’ olarak baktılar. Hatta Hürriyet Pazar'da intihar eden gerçler üzerine açtığımız dosyaya büyük teptkiler gelmişti.

  Yayınımız üzerine gelen tepkiler arasında bize, ‘‘Neden çocukları ve ailelerini rencide edip, zor durumda bırakıyorsunuz, bu seçkin okullarımızın adını mı lekemeye çalışıyorsunuz’’ deniyordu. En zor olan kısım da intihar eden çoçukların günlüklerinde, chat kayıtlarında ve haberlerde geçen diğer arkadaşların adlarıydı. Mesela, Cenan Yuğaç intihar mektubunda, ‘‘A.E, sen de bizimle gelecektin ama vazgeçtin belki de iyi yaptın’’ diyordu. Aynı isim Ceylan Konuk'un intiharında da karşımıza çıktı:

  Baba Ali Oğuz Konuk'un verdiği bilgiye göre Ceylan ve A.E. arkadaştı ve Ceylan'ın chat kayıtlarında karşılıklı konuşmaları yer alıyordu. Aynı A.E. Lara'nın da arkadaşı olarak haberlerde yer aldı. A.E.'nin ailesi büyük tepki gösteriyordu. Çocuklarını korumak istemekte haklıydılar ama tehlikenin onları da ne kadar içine almış olduklarının acaba farkında mıydılar? Burada arkadaşları intihar etmiş bir çocuğu hedef alıyor değiliz. Ama bu isim bile kolejli intiharlarının kişesel bunalımlar olmadığını gösteriyor. Buradan ailelere, okul yöneticilerine, milli eğitim sorumlularına, polise soruyoruz:

  Neden intihar ediyor bu birbirini tanıyan çocuklar? Son üç yıl içinde aynı çevrden dört genç öldü, hálá duracak mıyız?


  Ceylan’ın babası, kızı için internet sitesi açtı


  İKİ yıl önce Alman Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Ceylan Konuk intihar ettiğinde Hürriyet Pazar'da Ceylan'ın intiharının nedenlerini araştırmıştık. Ve o günkü yayınımızda şu soruyu sormuştuk: ‘‘Ceylan'ı hayattan vazgeçiren ne? Bu soruyu aynı sorunları yaşayan bazı yaşıtları ve aileleri ne kadar sorguluyor?’’

  Okuyuculardan bize yazmalarını, bu genç çocukları ölüme çağıran nedenleri kurcalamayı istemiştik.

  TEHLİKELİ SULAR

  Bu yayından sonra pekçok öğrenci ve veliden telefon, mektup ve mail aldık. Onlardan biri de Lara'nın babası Yasef Falay'dı. Ceylan ve onun gibi genç yaşta intihar eden çocuklarla ilgili olarak yazmış ve 25 Kasım 2000 günü şöyle demişti:

  ‘‘Ceylan Konuk haberini ilgiyle okudum. İki kız çocuğu yetiştiren bir baba olarak böyle tehditler olduğunun farkındaydım. Bu tür kült, batı ülkelerinde de, gençliğin belli bir kesiminde merak ve ilgi uyandırıyor. Maalesef, apolitik ve tüketici olmak üzere yetiştirilen bu nesil gençlerden bazıları, bu tüketme-tükenme düzenine karşı çıkarken böyle tehlikeli sulara dalabiliyorlar.’’

  İNTERNETTE SİTE

  Yasef Falay'ın endişeleri yersiz değildi. Bir kere bu dramı yaşayan çok yakın bir arkadaşıydı. İki aile yakın dosttular. Nitekim, Ceylan'ın intiharından sonra, babası Ali Oğuz Konuk'la Yasef Falay, birlikte Ceylan adına bir veb sitesi kurmuşlardı. Amaçları kolej gençlerini ve ailelerini tehdit eden bu tehlikeyi tartışmak, sorumlularını bulmak ve olası kolejli intiharların önüne geçmekti.


  Milli Eğitim Bakanlığı neden ciddi araştırmıyor


  Ceylan'ın intiharı da daha önceki iki kolejli çocuğun intiharının devamı gibiydi. Hatırlayacaksınız, 1998'de, İstabul Ataköy'de yine Ceylan gibi Alman Liseli iki genç, 14 yaşındaki Cenan Yuğaç ve 16 yaşındaki Aslı Yardımcı, el ele tutuşarak binanın 14. katından kendilerini boşluğa bırakmışlardı. Arkalarında yığınla tartışma bırakarak. İkisinin intiharına bulunan en kolay açıklama satanist olduklarıydı. Zaman içinde bu iddia değerini kaybetti. Doğru onları intihara sürükleyen bir şey ya da birileri vardı, ama ne ve kim?

  O sırada Cenan ve Aslı'nın intihar nedenleri araştırılıp, soruşturulurken aileleri suskun kaldı. Bu olayı kamuoyuna yansıtıp mesele yapmadılar. Ceylan'ın ailesi farklı davrandı, olayın üzerine gitti, web sitesiyle konuyu kamuoyuna taşıdı. Okulu sorumlu tuttu. Okula müfettişler gönderildi, soruşturma açıldı. Ama bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı dahil olmak üzere bu ciddi tehlikenin üzerine gidilmedi.


  İntiharların ortak noktaları bulunuyor

  Cenan Yuğaç, Aslı Yardımcı, Ceylan Konuk ve Lara Falay, hepsi de yüksekten atlayarak intihar etti. Cenan ve Aslı, Ataköy'deki bir binanın 14. katından, Ceylan okuduğu Alman Lisesi'nin üst katlarından ve Lara'da Boğaz Köprüsü'nden atladı.

  İntihar eden dört genç, okulları ve aileleri dolayısıyla birbirlerini tanıyor.

  Hepsi çok yüksek puanlar alarak, okuduğu okullara kayıt oldular. Ve okullarında ve sosyal hayatlarında çok başarılılar.

  Cenan ve Aslı'nın intihar mektubu ile Ceylan'ın bıraktığı intihar mektubu arasında büyük benzerlikler var. Lara'nın mektup bırakıp bırakmadığı şu anda bilinmiyor. Cenan ve Aslı intihar mektubunu mor renkli bir kalemle yazmış ve şöyle demişlerdi: ‘‘We don't belong to here. (Buraya ait değiliz.) Bu şarkı Radiohead grubunun ‘‘Creep’’ (Sürünmek) şarkısının son sözleriydi ve atlamadan önce bu şarkıyı dinliyorlardı.

  İntihar eden gençlerin anne ve babalarının hepsi, niçin çocuklarının seçilmiş çocuklar olduğunu söylüyor?

  Bu gençlerin intiharında, batıda son yıllarda ortaya çıkan tipte bir tarikat parmağı mı var?

  Kamuoyuna yansımayan ama benzer şekilde intihar eden kolejli gençler var mı?
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı