Gündem Haberleri

  Dört büyük bir arada

  Hürriyet Haber
  13.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  John Scofield - Joe Lovano - Dave Holland - Al Foster; cazın ustalarını özel bir proje etrafında toplayan konser bu akşam 19.30'da AKM Büyük Salon'da.

  Gitarda John Scofield, saksofonda Joe Lovano, basta Dave Holland, davulda Al Foster bu akşam Caz Festivali'ne konuk olacak. Geçen yıl da farklı bir projeyle Türkiye'ye gelmiş olan John Scofield, bir başka caz ustasıyla, artık hayatta olmayan Michel Petrucciani'yle aynı sahneyi paylaşmıştı. Joe Lovano da iki yıl önce 4. Uluslararası İstanbul Caz Festivali'ne ‘‘Sinatra Project’’ adlı projesiyle katılmıştı. Lovano ve Dave Holland daha önce de ortak çalışmalarda bulunmuş, birlikte albüm kaydetmişler. Al Foster da Dave Holland'la ve Elvin Jones, Max Roach, Ron Carter gibi ustalarla çalışmış. Zaman zaman birbirleriyle çalan dörtlü ilk defa bir proje etrafında bir araya geliyor.

  Caz dünyasının en iyi gitaristlerinden John Scofield, Miles Davis'le çalışmış talihli müzisyenlerden. 1951 ABD doğumlu, Berklee Müzik Okulu mezunu. George Duke/Billy Cobham, Charles Mingus, Stove Swallow çalıştığı ve albüm kaydettiği müzisyenlerden bazıları. Parlak kariyerinin başlama tarihi ise 1982; yani The Miles Davis Group'a katıldığı yıl. Gitarist ve besteci olarak caz müziğinin önde gelen isimlerinden olan Scofield, 1985'te Miles Davis'den ayrılıp kendi grubunu kurdu. Eleştirmenlerin iltifatına mahzar olan yirmi iki albüm kaydeden müzisyenin (bunların arasında caz listelerinde 1 numaraya çıkanlar da var) Blue Note'dan çıkardığı yeni albümü, Pat Metheny, Bill Frisell, Eddie Harris ve Joe Lovano gibi günümüzün ünlü cazcılarıyla işbirliğinin ürünü. Joe Henderson, McCoy Tyner, Gary Burton, Chet Baker, Toots Thielemans gibi yeteneklere de benzersiz gitar sounduyla eşlik eden Scofield, kendi grubu The John Scofield Band'le dünyanın çeşitli ülkelerinde konserler verdi.

  Saksofoncu Joe Lovano'ya gelince; Down Beat dergisinin eleştirmenleri ve okurları tarafından 1995-1996'da ‘‘Yılın Caz Sanatçısı’’ seçilen, yine aynı derginin 1995'te ‘‘Yılın Tenor Saksofoncusu’’ ve ‘‘Rush Hour’’ adlı albümünü ‘‘Yılın Albümü’’ ilan ettiği Joe Lovano'nun payeleri saymakla bitmiyor. 1952 ABD doğumlu, daha çocukken saksofon çalmaya başlamış. İlk derslerini tenor saksofoncu babası Tony ‘‘Big T’’ Lovano'dan alan, onunla birlikte James Moody'yi ve Dizzy Gillespie'yi dinleyen Joe Lovano, lisede Ornette Coleman, John Coltrane ve Jimmy Giuffre'nin özgür caz deneylerinden ve aralarında kurdukları müzikal iletişimden etkilenmiş. Liseyi bitirdikten sonra girdiği Berklee Müzik Okulu'nda, ilerde de işbirliği yapacağı John Scofield, Bill Frisell ve Kenny Warner'la tanışıp birlikte çalmış. Berklee'den sonra Lonnie Smith ve Jack McDuff'la çalışan, 1976'dan 79'a Woody Herman Thundering Herd'le konserler veren Lovano, daha sonra New York'a yerleşti. 1980'de Mel Lewis Orkestrası'na girdi ve orkestrayla birlikte altı albüm kaydetti. Bu arada Elvin Jones, Carla Bley, Lee Konitz, Charlie Haden ve Bob Brookmeyer'la çalıştı. 1981'de ünlü davulcu Paul Motian'ın grubuyla da çaldı. Ülke çapında tanınması ise bu akşam da birlikte çalacağı gitarist John Scofield'in Dörtlüsü'yle verdiği konserler ve yaptığı kayıtlar sayesinde gerçekleşti. 1991'den itibaren kurduğu değişik gruplarla müzikal deneylere girişen saksofon virtüozu ve besteci Lovano, Village Voice dergisinde şu sözlerle onurlandırıldı: ‘‘Pavarotti'yi geçiniz, günümüzün en büyük İtalyan tenoru Luciano değil Lovano'dur’’.

  İngiltere’den Amerika’ya

  1946 İngiltere doğumlu Dave Holland ise 4 yaşındayken ukulele çalmaya başlamış. 10 yaşında gitara, 13'ünde bas gitara geçmiş. Kısa bir süre piyano dersleri de alan Holland, 13 yaşında arkadaşlarıyla birlikte bir grup kurup yerel kulüplerde çalmış. 15'inde okulu bırakıp müzisyen olmaya karar vermiş. Ray Brown ve Leroy Vinnegar gibi büyük basçıları dinledikten sonra caz müziğinden etkilenen ve caz kulüplerinde çalmaya başlayan Holland, Londra'ya yerleşti ve Londra Filarmoni Orkestrası'nın baş basçısı, aynı zamanda Guildhall Okulu'nda ders veren James E. Merritt'ten ders aldı. 1964'te de Guildhall'e kabul edildi. 1966'da John Surman, John McLaughlin, Evan Parker, Kenny Wheeler gibi müzisyenlerle çalan; Charles Mingus, Scott LaFaro, Ron Carter ve Gary Peacock gibi basçılardan etkilenen, okuldaki çalışmaları sırasında çağdaş klasik bestecilerin, özellikle Bela Bartok'un müziğiyle tanışan Holland, 1967'de Coleman Hawkins, Ben Webster ve Joe Henderson'la Ronnie Scott Club'de çaldı. 1968'e kulübü ziyareti sırasında onu dinleyen Miles Davis, Dave Holland'dan kendi grubuna katılmasını istemesi üzerine New York'a gidip iki yıl boyunca Miles Davis'le konserler verip albüm kaydetti. 1970 sonunda gruptan ayrılıp Chic Corea'nın Anthony Braxton ve Barry Altschul'la kurduğu ‘‘Circle’’ adlı gruba katıldı. 1972'de Stan Getz'in grubuna geçti, kısa bir süre de Theolonius Monk'la çalıştı ve ilerde uzun yıllar birlikte çalacağı Sam Rivers'la tanıştı. Büyük ilgi uyandıran ilk albümü ‘‘Conferences of the Birds’’ü çıkaran Holland, 73'te Stan Getz Dörtlüsü'nden ayrılıp Anthony Braxton ve Sam Rivers'la ikili olarak çalıştı. İlk solo bas albümü ‘‘Emerald Tears’’ı 1977'de kaydetti ve solo konserler verdi. 80'lerde beşli ve üçlü gruplar kuran, albümler çıkaran, ders veren Holland, 90'da Jack DeJohnette'in grubu ve Herbie Hancock ve Pat Metheny ile dünya turuna çıktı. 1994'te Steve Nelson, Eric Person ve Gene Jackson'la birlikte yeni bir dörtlü kurup Avrupa ve ABD'de konserler verdi.

  Gerçek adı Alyosius Foster olan ünlü davulcu ve perküsyoncu Al Foster ise, New York'tan yükselen parlak bir yıldız. Sadece büyük bir davulcu ve perküsyoncu olmakla yetinmeyen Foster aynı zamanda modern caz geleneğini oluşturan isimlerden biri. Cazda davulu kullanma ve çalma stiline yenilik getiren Foster, kendi kuşağından ‘‘Big Sid’’ Cattlet, Baby Dodds, Cozy Cole, Papa Jo Jones gibi, bir sonraki kuşaktan ise Roy Haynes, Art Blakey, Philly Joe Jones ve Elvin Jones gibi isimlerle anılıyor. İlk albümü ‘‘The Thing To Do’’yu 1961'de Blue Note'dan çıkaran sanatçının bu çalışması o zamanlar çok genç bir piyanist olan Chick Corea'ya da kucak açmış. Aralarında Miles Davis'in de olduğu birçok büyük cazcıyla çalan Foster'ı, Miles Davis otobiyografisinde, ‘‘Al Foster bir davulcuda olmasını istediğim her şeye sahip,’’ diye anlatıyor.

  Bilet fiyatları: 7,5 - 6 - 5 - 4 milyon TL.

  Festival biletleri AKM Caz Festivali gişelerinden, Uzelli Şaşkınbakkal, Bakırköy Carousel, Altunizade Capitol ve Etiler Akmerkez alışveriş merkezlerindeki Festival standlarından temin edilebilir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı