Gündem Haberleri

  Dört böbreğinden biri alındı

  DHA
  06.07.2007 - 11:40 | Son Güncelleme:

  DOĞUŞTAN 4 böbrekli olan Adanalı emekli hemşire 58 yaşındaki Aysel Aygün'ün fonksiyonunu kaybeden 1 böbreği, İzmir'de, Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan operasyonla, karnına 4 delik açılarak, laparaskopik olarak çıkarıldı.

  Hastanın sağ ve sol tarafından 2'şer olmak üzere toplam 4 böbreği bulunduğunu belirten Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Apaydın, “Soldaki böbreklerden üstte yer alan böbrek hayati fonksiyonunu kaybetmiş durumdaydı. Ayrıca idrar kanalı çok genişti. Sidik kesesine açılması gereken delik, idrar yolunun başka tarafına açılıyordu. Hastamızın üşüme, titreme ve ateş gibi şikayetleri vardı” dedi.

  Karın bölgesinden açılan dört delikten, özel cihazlar yardımıyla hastanın bu böbreğini aldıklarını ve idrar kanalının gereksiz olan bölümünü çıkardıklarını kaydeden Prof. Dr. Apaydın, “Hastamızın sağlık durumu çok iyi. Birkaç gün içerisinde kendisini taburcu edeceğiz. Bundan sonraki hayatını 3 böbrek ile devam ettirecek” diye konuştu.

  Sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu dile getiren evli ve 2 çocuk annesi Aysel Aygün, “Doktorlarım sayesinde hayatıma kaldığım yerden devam edeceğim. Hepsine teşekkür borçluyum” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı