Gündem Haberleri

  Dönmez: "Zir Vadisi’ndeki silahları hiç görmedim"

  Ayşegül USTA/İSTANBUL, (DHA)
  03.11.2009 - 20:16 | Son Güncelleme:

  ANKARA Zir Vadisi‘nde mühimmat sakladığı iddia edilen ve bu iddiaya ilişkin Askeri Mahkeme’de de yargılanan Yarbay Mustafa Dönmez kendisine ait olduğu iddia edilen silahları hiç görmediğini, silahların üzerinde de parmak ve avuç içi izlerinin de bulunmadığını iddia etti.

  Haziran 2009’da evinin 37 polis tarafından arandığını belirten Yarbay Mustafa Dönmez, “Her sabah kalktığımızda nasıl hizmet ederiz derken kendimizi bu kadar suç malzemesiyle, komplo düzeneğinde bulduk. Çok büyük bir oyunla karşı karşıyayız. Kurumsal bir saldırı var” dedi.

  Ergenekon davası kapsamında tutuklanan ancak hala görevde olduğu için sivil sanıkların bulunduğu Silivri Cezaevine sevk edilmeyip Hasdal Askeri Cezaevi’nde tutulan Yarbay Mustafa Dönmez, her gün 150 kilometre geldiğini belirterek, tutuklu bulunduğu Hasdal Cezaevi’nden Silivri Cezaevi’ne sevk edilmek istedi. Mustafa Dönmez’in bu talebi üzerine mahkeme başkanı Köksal Şengün de daha önce böyle bir uygulamanın yapılmadığını söyledi. Mustafa Dönmez de “Yardım etmeniz anlamında söyledim. Savunma hakkının kısıtlanmaması açından” diye açıklamada bulundu.

  Ergenekon davası kapsamında avukatı olmadığı için kendisine barodan avukat atanması konusundaki mahkemenin verdiği ara krarı hatırlatan Mustafa Dönmez, kendisinin barodan avukat atanması yönünde bir talebi olmadığını söyledi. Mustafa Dönmez’in avukatını kendisinin seçmek istediğini söylemesi üzerine mahkeme başkanı Köksal Şengün, “Yargılandığınız madde gereği sorgunuz esnasında avukat bulunması zorunludur”dedi.

  KANADOĞLU HAKKINDA GİZLİ SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

  İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından avukat Levent Göktaş’ın Ergenekon soruşturması kapsamında evi aranan Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu’nun hukuki durumunun ne olduğunu sorması üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mahkemeye gönderilen yazıda, “Sabih Kanadoğlu hakkında 07 Ocak 2009 tarihinde arama yapılmış ve şahıs hakkındaki gizli soruşturma halen devam etmektedir” denildi.

  ÖZKAN, BAŞARAN VE SAÇAN AİHM’E BAŞVURDU

  İkinci Ergenekon davasında tutuklu sanıklar Tuncay Özkan, Birol Başaran, Adil Serdar Saçan’ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurarak, davada adil yargılanma hakkının ihlal edildiğinin ivedilikle tespitini istedi. 2 Kasım 2009’da AİHM’e gönderilen dilekçede, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) güvence altına aldığı ‘Özgürlük ve Güvenlik Hakkı’, ‘Adil Yargılanma Hakkı’ ve ‘Etkili Biçimde Başvuru Hakkı'nın ihlal edildiğine dikkat çekilerek zaman geçirilmeden bir karar verilmesi talep edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı