Gündem Haberleri

  Donanma'ya yeni yuva

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Marmara Depremi'nden sonra İzmir'e taşınması kararlaştırılan Donanma Komutanlığı'nın Narlıdere Yenikale'deki tesislerinin temeli dün atıldı.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, temel atma gününün aynı zamanda Preveze Deniz Zaferi'nin 462'nci yıldönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü olduğunu, ayrıca ilk deniz zaferinin Emir Çakabey tarafından Ege'de kazanıldığını vurgulayarak, şöyle dedi:

  ‘‘Donanmanın 910 yıl sonra böyle bir günde İzmir'de Ege ile buluşması, 21'inci yüzyılın başında tarihimizde yeni ve anlamlı bir sayfa açacaktır. Tarihimizde donanmamızın karargáhı 1401 yılından itibaren öncelikle İstanbul olmak üzere daima Marmara Bölgesi'nde bulunmuştur. 1925 yılından itibaren donanma Gölcük'te gelişmeye başlamış ve bu nedenle Gölcük, cumhuriyet donanmasının yükselişine öncü olmuştur. Bu şerefli geçmişi ve donanmamızın gelişimine olan katkıları nedeniyle Gölcük, daima takdirle anılacaktır.’’

  120 dönümlük arazide kurulacak tesislerin temel atma törenine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan, İzmir Valisi Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina katıldı.

  Projeyi yürüten Milli Savunma Bakanlığı NATO ENF Daire Başkanı Tuğgeneral Hüseyin Özdel, Yenikale'nin birinci derecede deprem bölgesi olduğuna dikkati çekti. Tuğgeneral Özdel, zemin sondajlarına bağlı jeolojik etüdler ve kapsamlı hesaplamalar yapıldığını, komutanlık binası ile füzyon merkezinde fore kazıklı radye temel sistemi, diğer tesislerde ise radye temel sistemi uygulamasına karar verildiğini anlattı. İnşaatın 17 Temmuz 2002'de tamamlanması öngörülüyor.

  Preveze kutlaması

  PREVEZE Deniz Zaferi'nin 462'nci Yıldönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü, Beşiktaş'taki Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı'nda düzenlenen törenle kutlandı. Türk Silahlı Kuvvetleri adına Kuzey Deniz Saha Komutan Vekili Tümamiral İlker Güven'in, Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı'na çelenk koymasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunulurken, Onur Kıtası tarafından saygı atışı yapıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı