Gündem Haberleri

  Don Kişot'tan Hasankeyf protestosu

  Hürriyet Haber
  20.01.2006 - 13:07 | Son Güncelleme:

  “Don Kişot” gibi giyinerek gerçekleştirdiği Irak savaşı, ABD üsleri, enflasyon rakamları, NATO politikalarını protesto eylemleriyle tanınan Osman Akkuş, Hasankeyf'teki tarihi eserlerin taşınmasını protesto etmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın önünde gösteri yaptı.

  “Zulu kabilesinden büyücü arkadaşı” olarak tanıttığı kişiyle bakanlığın Ulus'taki binasının önüne gelen Akkuş, “Hasankeyf'e Dokunma... Doğanın Maliyeti Sıfır Değildir” yazılı pankart açtı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “Hasankeyf'in sular altında kalmayacağı ve oradaki tarihi eserlerin taşınacağı” yönünde açıklaması olduğunu kaydeden Akkuş, taşınmaz kültür varlıklarının bulundukları yerlerde korunmalarının esas alınması gerektiğini söyledi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden bu konuda duyarlı olmaları talebinde bulunan Akkuş, “Bu konuda birinci derecede muhatap olan Sayın Bakan ne yazık ki uykudadır. Biz de bu bakanlığın üzerindeki büyüyü bozmaya geldik” dedi.

  Şort üzerine sazdan etek giyen, çıplak ayaklı “temsili büyücü”, ”iksir” olduğunu söylediği elindeki şişedeki “sirkeyi” ilginç dansı eşliğinde bakanlığın çevresine döktü.

  Üşüdüğü gözlenen ve eyleminin sonunda ev terlikleri giyerek şala bürünen temsili büyücü, bakanlığın üzerindeki büyüyü bozduğunu, ancak bunun çok kuvvetli bir “uyku büyüsü” olduğunu söyledi.

  İkilinin ilginç protestosunu bakanlık çalışanları da pencerelerden izledi.
    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı