Gündem Haberleri

  Don Kişot okuma maratonu

  Hürriyet Haber
  23.04.2004 - 13:57 | Son Güncelleme:

  İspanya'da her yıl yapılan, Miguel de Cervantes'in "Don Kişot" romanını okuma maratonu başladı. Politikacı, diplomat ve ünlü kişilerin de katıldığı sekizinci okuma maratonu, Şilili şair Gonzalo Rojas'ın kitabın ilk sayfalarını okumasıyla başladı. Okuma maratonunu başlatan 86 yaşındaki Şilili şair Rojas, geçen yıl İspanya'nın en önemli edebiyat ödülü olan Cervantes ödülüne layık görülmüştü. Rojas, ödülünü yarın İspanya Kralı Juan Carlos'dan alacak.

  İncil'den sonra dünyada en çok basılan kitap olan yaklaşık 1000 sayfalık Don Kişot'u okuma maratonuna 3000'den fazla kişinin katılacağı belirtiliyor.

  Madrid'de başlayan maratona, video konferans ve telefon yoluyla İspanya ve dünyanın dört bir yanından katılım olacağı, Meksika Cumhurbaşkanı Vicente Fox'un, yarın gece video konferans yoluyla kitabın bir bölümünü okuyacağı kaydedildi.

  Madrid'de 11 Mart'ta meydana gelen saldırılarda ölen ve yaralanan kişiler için saygı duruşuyla başlayan maratonun, Cumartesi sabahı TSİ 07.00-09.00 arasında bitmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı