GeriGündem Domuz gribinden 57 ölüm daha
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  53
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Domuz gribinden 57 ölüm daha

Domuz gribinden 57 ölüm daha
refid:13165933 ilişkili resim dosyası

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı bir açıklamada, Türkiye’de domuz gribinden ölenlerin sayısının 353’e yükseldiği bildirildi.

 Bakanlıktan yapılan açıklamada, hayatını kaybedenlerin 121'nin (yüzde 35)  50 yaş altındaki daha önce sağlıklı olarak bilinen kişiler olduğu belirtildi.  

Yatan hasta sayısı 306


Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısının 306  olduğu, 98 hastanın tedavisinin yoğun bakımda sürdürüldüğü kaydedilen açıklamada,  102 hastanın ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edildiği bildirildi.

Hastalıktan korunmanın en etkili yolunun aşılanmak olduğu vurgulanan  açıklamada, aşının aile hekimlikleri,
sağlık ocakları ve hastanelerde ücretsiz  uygulandığı hatırlatıldı.

Gebeler için temin edilen “adjuvansız” aşıların halen sadece gebe olan  vatandaşlara uygulandığı ve bunlar dışındaki gruplarda uygulanmasının söz konusu  olmadığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Son günlerde vatandaşlarımızın aşıya artan talepleri tüm sağlık  kuruluşlarında aşı yapılması suretiyle karşılanmaktadır. Gebeler için temin  edilen aşılarımız ise gebe takiplerinin yapıldığı Kadın Hastalıkları ve Doğum  Klinikleri, Ana ve Çocuk Sağlığı Merkezleri ile belirenmiş diğer sağlık  kuruluşlarında yapılmaktadır.

Halen gebelerimize, 6 ay-50 yaş arasındaki tüm vatandaşlarımıza ve  50 yaşın üstündeki kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza, ayrıca kritik kamu  hizmetlerinde görev yapan vatandaşlarımıza yaş sınırlaması olmaksızın aşı  uygulamasına devam edilmektedir. 10 yaş altında olup ilk aşı dozlarının üzerinden  en az 3 hafta geçmiş olan çocuklarımızın ikinci doz aşılarını yaptırmaları önem  arz etmektedir.”

Açıklamada, okul çağında olan ve velileri tarafından aşılanmaları uygun  görülen çocukların okullarda aşılanmalarına sağlık ekiplerimizce devam edildiği  de belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle