GeriGündem Domuz gribi görülen okul bir hafta tatil
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Domuz gribi görülen okul bir hafta tatil

Domuz gribi görülen okul bir hafta tatil
refid:12693720 ilişkili resim dosyası

Sağlık Bakanlığı, domuz gribi vakası sekize çıkınca, Özel Bilkent Laboratuvar Okulu’nda (BUPS) eğitim ve öğretime bir hafta süreyle ara verdi.

Okuldaki 500 öğrenci sağlık taramasından geçirilecek. Hastalığın, İskoçya’dan Türkiye’ye gelip okulun Ürgüp gezisine katılan bir öğrenciden yayıldığı iddia edildi.

SAĞLIK Bakanlığı, Özel Bilkent Laboratuvar Okulu’nda (BUPS) bir öğrencide hastalığın tespit edilmesinden sonra yapılan taramada, 8’i öğrenci olmak üzere on kişide virüs tespit edildiğini açıkladı. Refik Saydam Hıfzıssıha Merkezi’nde incelenen diğer 15 numunede ise virüse rastlanmadığı belirtildi. Açıklamada, “Vakalarımızın genel durumları iyi olup evlerinde izole edilerek tedavilerine devam edilmektedir” denildi.
Ankara Valisi Kemal Önal da dün basın toplantısı düzenleyerek, 500’ün üzerinde öğrencisi bulunan okulun tatili süresince öğrencilerin evlerinde İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerince kontrol edileceklerini açıkladı. Gerekli görülürse okulun tatil süresinin uzatılacağını bildiren Önal, “Çocukların durumu iyi. Komşu okulların kapatılmasına gerek duymadık. Ama bunlar bugünkü tedbirimiz. İleride ne olacağını zaman gösterecek.”
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, domuz gribi ile ilgili olarak bakanlıkta bir ay önce ‘’kriz komisyonu” oluşturulduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığı ile gerekli önlemleri alındığını bu nedenle velilerden paniğe kapılmamalarını istedi. Bakanlık yetkilileri de “Komisyon, çocukların bu olaydan pedagojik olarak etkilenmemesi, eğitim ve öğretimin aksamaması için neler yapılacağını belirleyecek. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun uyarılarına göre hareket edilecek, gerekirse sömestr tatili erkene alınır.”

İskoç öğrenciden bulaştı iddiası

OKUL yetkililerinin verdiği bilgiye göre, domuz gribinin yayılma hikâyesi şöyle: İskoçya’dan gelen bir öğrencinin de yer aldığı bir grup öğrenci ve öğretmen, aynı otobüsle Ürgüp gezisine gittiler. İskoç öğrenci, Ürgüp’de hastalandı ve hastaneye götürüldü. Dönüşte de gezi grubunda yer alan bir öğrenci çok hastalanınca ailesi hastaneye götürdü. Diğer öğrenciler hastalığı ayakta atlattı. Ancak hastaneye giden öğrencide domuz gribi tespit edilince, bütün aileler Hıfzısıhha’ya başvurdular.

Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abdullah Atalar, “Bir öğrencinin testi pozitif çıkmış. Bunun üzerine diğerleri de test yaptırıyor” dedi.

Okul ilaçlanıyor

? Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ilaçlama ekibi, dezenfeksiyon işlemi için domuz gribi vakası görülen okula geldi. İlaçlama ekibi yetkilisi Mehmet Dane, sınıflar ve tuvaletlerde dezenfekte işlemi yapacaklarını açıkladı. Bu arada, Ankara’daki bazı ilköğretim okullarının yönetimleri, velilerin cep telefonlarına mesaj göndererek, domuz gribi belirtilerine ilişkin bilgilendirme yaptı. Mesajda “Yüksek ateş, öksürük, halsizlik, kusma, ishal belirtileri gösteren öğrencilerin tanı ve tedavileri yapılmadan okula gönderilmemeleri önemli rica olunur” denildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle