GeriGündem Domuz gribi dezavantajlıları vuracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Domuz gribi dezavantajlıları vuracak

Domuz gribi dezavantajlıları vuracak
refid:12846217 ilişkili resim dosyası

Domuz gribinin iyi beslenemeyen, iyi koşullarda yaşamayan dezavantajlıları vurduğunu ve vuracağını öne sürüldü.


Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şube Başkanı Dr. Ergün Demir, pandemik influenza H1N1 yani Domuz Gribine karşı önlemin aşı yapılması noktasında yürütüldüğünü belirtti, “Aşılamanın önemli bir halk sağlığı girişimi olsa da diğer korunma önlemleriyle beraber hastaların sağlık hizmetine ulaşmaları ve sağlık hizmetinin sağlanmasının önemlidir” dedi. Sağlık bakanlığı'nın eğitim konusunda geç ve yetersiz kaldığını öne sürdü.

Dr. Demir düzenlediği basın toplantısında salgın durumunda özellikle dezavantajlı grupların olumsuz etkileneceğini savundu. Dr. Demir, evsizler, yaşlılar, çocuklar, sosyo ekomik yetersiz kişiler, dengeli ve yeterli beslenemeyenler, sağlık hizmetine ulaşamayanlar gibi korunma, izlem ve tedavilerinin ücretsiz olarak sağlanması ve ihtiyacı olan herkese ulaştığından emin olunmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Dr. Demir şöyle konuştu:

“Şu ana kadar Domuz Gribinden ölenlerin çoğunun dezavantajlı gruptan olmasının tesadüf mü? Başta Sağlık Bakanı olmak üzere, Pandemi İzleme Kurulu, bilim kurulları, uzmanlık dernekleri dezavantajlı grupların aşı ile birlikte diğer koruyucu sağlık hizmetleri için önerileri nelerdir? Tıbbi atıklar ve hastalarla teması açısından riskli sağlık personelinin duyarlılıklarının artırılması, zamanında eğitim verilmesi ve önlem alınması önemlidir. Domuz gribinden ölenlerin ailelerinin ve yakınlarının kamuoyuna verdiği bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı'nın Domuz Gribi ile ilgili olarak yayınladığı genelgede vaka tanımları ve vaka yönetimi akış şeması bilgi notu ile sağlık kurumlarında alınacak önlemler konusunda uygulamada eksiklikler olduğu görülmektedir. Kameralar karşısında poz vererek aşı yaptıran Sağlık Bakanı, İl Sağlık Müdürleri aynı pozları, evsizlerle, çocuklarla, sosyo ekonomik yetersiz kişilerle, dengeli ve yeterli beslenemeyenlerle, sağlık hizmetine ulaşamayanlarla, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı olmayan işyerlerinde çalışanlarla, temizlik ve hijyen ortamı sağlanamayan, suyu olmayan, lavabolarında sabun olmayan okullarda bu pozları verecekler mi?”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle