Gündem Haberleri

  Dominique de Villepin: Türkiye'nin AB üyeliği şartları yerine getirmesine bağlı

  (a.a.)
  18.01.2006 - 19:56 | Son Güncelleme:

  Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, Türkiye'nin AB üyeliğinin, şartları yerine getirmesine bağlı olduğunu söyledi.

  De Villepin, bugün Almanya'nın başkenti Berlin'deki Humboldt Üniversitesi'nde “Almanya, Fransa ve AB'nin Geleceği” konulu konuşmasında, “Türkiye'nin müzakerelere başlaması AB tarafından verilmiş siyasi bir karardır. Türkiye'nin AB üyeliği, şartları yerine getirmesine bağlı” dedi.

  Müzakere sürecinde her aşamanın dikkatlice değerlendirilmesi gerektiğini belirten Fransa Başbakanı, “Müzakerelerin her aşamasından AB vatandaşlarını bilgilendirmeliyiz” diye konuştu.De Villepin, AB'nin üye alma kapasitesinin de tam üyelik için bir kriter olduğunu savundu.

  AB'YE GİRMENİN 3  ANA KRİTERİ

  İstikrar adına AB'nin sonsuz bir şekilde genişlemesine karşı olduğunu kaydeden De Villepin, “AB'ye girmenin 3 ana kriteri var. Avrupa'ya dahil olmak, Avrupa değerlerinin kabul edilmesi ve AB'nin üye kabul etme kapasitesi” dedi.

  AB'nin önünde ekonomik, sosyal ve kültürel büyük görevler olduğunu belirten De Villepin, Almanya ve Fransa'nın bu görevlerin yerine getirilmesinde önemli rol oynayacağını ifade etti.

  De Villepin, AB'nin başarılı olabilmesi için vatandaşların beklentilerini de yerine getirebilmesi gerektiğini kaydetti.
  Başbakan De Villepin'in konuşmasını, eski Almanya Federal İçişleri Bakanı Otto Schily ve eski Almanya Maliye Bakanı Hans Eichel de izledi.

  De Villepin daha sonra başbakanlıkta Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı