Gündem Haberleri

  Dolmabahçe'nin geceliği 10 milyar

  Hürriyet Haber
  20.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dolmabahçe Sarayı'nın bugüne kadar Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanları tarafından ücretsiz olarak özel şirketlere tahsis edildiğini belirleyen TBMM Başkanı Hikmet Çetin, bir gecelik kullanım için 10 milyar lira ücret belirledi.

  TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlı olan Dolmabahçe Sarayı, tarihi bir mekan olmasına karşın bugüne kadar çeşitli kuruluşlara, kokteyl, yemek, defile gibi faliyetleri için tahsis edildi. Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve Meclis Başkanlarının uygun gördüğü kuruluşlara Saray'ı kullanma izni verilirken bu kuruluşlar arasında özel firmaların da bulunduğu belirlendi. Çetin, ‘‘Geçmişte Saray'da etkinlik yapmasına izin verilen kuruluşları inceledik. Aralarında bazı özel hastaneler bile var. Dolmabahçe Sarayı gibi tarihi bir mekanın hem de hiçbir karşılık ödemeden bu şekilde kullanılmasına izin vermek doğru değil’’ dedi.

  TARİH KORUNUYOR

  Dolmabahçe gibi tarihi yapısıyla eşsiz bir ortamı kullanmanın bir bedeli olması gerektiğine dikkat çeken Çetin, ‘‘Dolmabahçeyi kullanmak isteyenlerin bir gece için 10 milyar lira ödemesine karar verdik. Böylece Saray'da süren onarım çalışmaları için de kaynak yaratmış olacağız’’ dedi. Çetin, çeşitli etkinlikler için kullanımı sırasında Saray'ın tarihi dokusunun zarar görmediğini de savundu.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı