GeriGündem Doların düşüş hareketi son bulabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doların düşüş hareketi son bulabilir

Doların düşüş hareketi son bulabilir
refid:13023169 ilişkili resim dosyası

Reuters’ta yer alan haber analizde, uzun süreden beri yaşadığı değer kaybı Washington’dan Paris’e kadar hissedilen doların, düşüşünü sonlandırabileceği belirtildi.

Analizde son 15 ayda yabancı para birimlerine karşı en düşük seviyesine gerileyen doların, Amerika’da muhaliflerin Başkan Obama’ya mali politikasının işe yaramadığını öne sürmelerine neden oldu.

 

Reuters, Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke’nin de son yaptığı açıklama ile doları yakından takip ettiklerini belirttiğine dikkat çekti.

 

Haber analizde, doların son birkaç günde direnç gösterdiği ve bunun da vadeli işlemlerdeki hareketlilikten, değer kazandırmaya yönelik önlemlerden ve hisse piyasası ile dolar arasındaki ilişkinin farklılık göstermesinden sonra olduğuna dikkat çekildi.

 

Haber analizde, riskli varlıklara yönelmenin de artık yatırımcıların devlet desteği olmadan küresel krizin aşılıp aşılamayacağı konusunda endişelerin artmasıyla azalacağı ve bunun da bu varlıkların fiyatlarında yaşanan rallileri sona erdireceğine işaret edildi.

 

Dolar bu hafta içinde döviz sepetine karşı son 15 ayın en düşük seviyesine gerilerken, Mart’tan bu yana yüzde 15 değer kaybetti.

 

Dolar, euro karşısında da 14 aylık bir düşüş trendi için yer alırken,  euro/dolar paritesi Ekim’in sonunda 1.5064  seviyesine çıkmıştı. Analizde ayrıca euronun kritik 1.50 dolar seviyesinin üstünde tutunmaya çalışmasının piyasanın fiyatların aşırı şişmiş olduğuna işaret olarak algılanabilir denildi.

 

BERNANKE: "TAKİP EDİYORUZ"

Haber analizde Fed Başkanı Bernanke’nin “Döviz piyasalarını yakından takip ediyoruz ve doların düşününe yönelik dikkatli bir müdahaleye hazırız” sözlerine de yer verildi.

 

Reuters, Bernanke’nin yaptığı açıklamalara Avrupa Merkez Bankası şefi Jean-Claude Trichet’in destek vermesi ile doların haftaya dirençli başladığını, ancak politika sadece sözde kalırsa bu direncin kısa ömürlü olacağını savundu.

 

Bununla birlikte analizde, doların halen değer kaybetme kredisi olduğu, Temmuz 2008’de euro karşısında rekor düşüş ile 1.6040 seviyesine inen ABD para biriminin halen bu değerin yüzde 7.5 üzerinde olduğunu belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle