Gündem Haberleri

  Doların değeri daha ne kadar düşmeli?

  Newsweek
  22.12.2009 - 14:39 | Son Güncelleme:

  Uluslararası ekonomi araştırmaları yapan şirketi McKinsey Global Institute’ün (MGI) yayınladığı son raporda, doların rezerv para olmasının ABD’ye zarar vermeye başladığına işaret edildi. Rapor, bu zararın önüne geçilmesi için doların ne kadar değer kaybetmesi gerektiği konusunu mercek altına aldı.

  Newsweek dergisinde “A Dolar, A Dream (Bir dolar, bir Rüya)” başlığıyla yayımlanan haber analizde, MGI’nın ABD ekonomisine etkisi konu alan bir rapor yayınladığı ve raporun doların ekonomiye faydadan çok zarar verdiğini ortaya çıkardığı belirtildi. 

   

  Raporda 2007 ve 2008 yıllarında, ABD dolarının rezerv kuru olarak kullanılmasından elde edilen net gelirinin yıllık 40 ile 70 milyar dolar arasında değiştiği ve ABD’nin GSYİH’sinin sırasıyla yüzde 0,3 ile yüzde 0,5’ine denk geldiği belirtildiği dile getirildi.

   

  Bununla birlikte, doların 2009 yılında oldukça olumsuz bir seyir izlediği ve ABD’ye en kötü senaryoda yıllık 5 milyar dolarlık zarara mal olduğuna dikkat çekildi.

   

  Raporun yazarı ve MGI direktörlerinden Richard Dobbs, “Dünya rezervlerdeki dolar oranının yüksek olması, para birimini olması gerekenden daha değerli bir hale getiriyor. Bu durumda da hem ihracatçıları hem de ithalat şirketleriyle rekabet içinde olan ABD’li şirketlere zarar veriyor” yorumunu yaptı.

   

  BİR MİLYON ABD'LİNİN İŞİNE MAL OLDU

  Daha önceki dönemlerde borçlanma maliyetlerinin düşük olmasının doların tercih edilen bir pozisyonda olmasından kaynaklandığına inanılıyordu. McKinsey raporu ise bu savı desteklemedi ve doların gerekenden daha yüksek bir değerde olmasının ABD’de 1 milyon kişinin işten çıkarılmasına neden olduğunu belirtti.

   

  Raporda aynı zamanda, doların yüzde 10 oranında değer kaybetmesine izin verilmesi durumunda, ihracat odaklı ABD’li şirketlerin, Avrupalı rakipleri karşısında daha etkin bir duruma geleceği ve yüksek işsizlik sorununa çözüm bulabileceğine değinildi.

   

  McKinsey, döviz kurlarının şirketlerin başarısında büyük bir etken olduğuna da dikkat çekti ve teknoloji şirketi Samsung’un, dokuz tane Japon rakibinin önüne geçmesinin temel nedenide, Kore’nin para biriminin Japon yenine kıyasla daha ucuz olmasına bağladı.

   

  HÜKÜMET İSTEMESE DE DOLAR DÜŞECEK

  ABD hükümeti istese de istemese de doların değer kaybedeceği belirtilen analizde, dünya genelindeki yöneticilerin katıldığı bir anketin, katılımcıların yalnızca yüzde 18’inin 2025 yılına kadar doların dünyanın temel döviz rezervi olacağına inandığı ortaya çıkardığı da vurgulandı.

   

  Analizde bu durumun ABD’li şirketleri zenginleştirip, ülke ekonomisini canlandıracağı belirtildi.

   

  Newsweek yine de pek çok yöneticinin, dünya genelindeki merkez bankalarında 2025 yılına kadar sepet sisteminin etkin olacağına inandığını da belirtti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı