Gündem Haberleri

  Doları Merkez çarptı

  hurriyet.com.tr
  16.05.2008 - 15:42 | Son Güncelleme:

  Merkez Bankası'nın dünkü faiz artırımı içeride dolar kurunu çarptı.

  Güne düşüşle başlayan dolar 1.23'ün de altına sarkarak 1.2265 YTL'ye kadar geriledi ve son iki ayın dibine indi.

  Dolarda önceki haftalarda Merkez Bankası'nın 'faiz artışı' sinyali vermesiyle başlayan düşüş sürüyor. Henüz 1 ay önce 1.30 seviyesinin üzerine oturan dolar, şimdilerde ise 1.22'ye doğru geri çekiliyor. Dolar düne göre yüzde 1'in üzerinde değer kaybederken, son iki ayın da en düşük seviyesine indi.

  Dolardaki hareketi değerlendiren uzmanlar, yüksek faizin kurları baskı altına aldığına dikkat çekiyor. Özellikle dışarıdan yüklü miktarda sermaye içeriye girerken, bu durum dolar fiyatlarını aşağı çekiyor. İçeriye giren yabancı paranın ilk tercihi ise gecelik faizler oluyor.

  MERKEZ BASKI YAPIYOR

  Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, Merkez Bankası'nın doların çıkmasını istemediğini ve faizleri artırarak kurlar üzerinde baskı oluşturduğunu belirtrek, "böylece enlasyonu düşürmeye çalışıyor" ifadesini kullandı. Uskuay, "önümüzdeki ay da faiz artırımı olacak ve doların yukarı gitmesi için sebep yok. Ayrıca dışarıdan içeriye yeni sıcak para girişleri de olabilir. Sıcak para kur ve faiz farkından yararlanmak istiyor" dedi.

  Ata Portföy Yönetim Müdürü Serdar Pazı, doların 200 günlük ortalamasının ve dört ay önce 1.15 YTL'den başlayan yükseliş trendinin desteğine kadar geldiğini belirtti. Pazı, "bu seviyenin altına gelirsek dolar kuru yazın tekrar 1.20'leri görebilir" diye konuştu. Pazı, yatırımcılar için bu yüksek faiz ortamında tahvilde kalmanın dövize göre daha avantajlı olduğunu ifade etti.

  HSBC Yatırım'ın raporunda dolardaki 1.2450 desteğinin dün Londra kaynaklı işlemlerle kırıldığına işaret edilerek şu ifadeler kullanıldı:

  "Pazartesi günü Türk mali piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olması 3 günlük faiz getirisinden dolayı Türk Lirası'na olan ilgiyi sürdürebilir. Dolarda teknik seviyelerin birer birer aşağı yönde kırılması ile yeni bir seviyeden bahsetmek zorlaşıyor. Ancak, mali piyasaların moralini bozacak bir gelişmenin olmaması durumunda TL'deki değer kazancı devam edeceğe benziyor."

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı