Gündem Haberleri

  Dolardan umudu kesin

  hurriyet.com.tr
  27.10.2007 - 00:51 | Son Güncelleme:

  Finans piyasalarının en çok tanınan isimlerinden olan Amerikalı yatırım danışmanı, Jim Rogers dolardan çıkmanın mantıklı olduğunu söyledi.

  Spekülatör George Soros ile birlikte Quantum Yatırım Fonu'nun kurucusu Jim Rogers, 1999 yılında başlayan emtia piyasalarındaki ralliyi öngörmüş bir isim olarak da piyasalarda haklı bir üne kavuşmuştu.
   
  İngiliz Daily Telegraph gazetesine konuşan Jim Rogers, ABD'deki resesyon tartışmaları ile ilgili olarak yeni bir iddia ortaya attı. ABD'nin halihazırda bir resesyona girdiğini ileri süren Rogers, hatta birçok ekonomik göstergenin resesyon dönemlerinden bile daha kötü olduğunu vurguladı.

  "ABD ekonomisi hiç şüphesiz resesyonda" ifadesini kullanan Rogers, ABD Merkez Bankası'nın piyasaya büyük bir miktarda nakit enjekte etmemesi halinde piyasalarda büyük düşüşler yaşanabileceğini savundu.

  Rogers, dolar ile ilgili olarak da tembe bir tablo çizmedi. Dolar yerine Japon Yeni, Çin Yuanı ve İsviçre Frangı'nı tercih ettiğini belirten Rogers, dolardan çıkmanın mantıklı bir karar olduğunu belirtti. Rogers, "piyasalarda önemli bir değişiklik olmazsa önümüzdeki 6 ay benim yolum budur" dedi.

  Rogers, Çin borsası ile ilgili olarak ise olumlu olduğunu kaydetti. Son dönemdeki rekorlara karşın borsanın gidecek daha yolu olduğunu düşünen Rogers, borsada herhangi bir köpük oluşmadığını belirtti.

  Ünlü Amerikalı yatırım danışmanı ve spekülatör George Soros ile birlikte 1973 yılında Quantum Yatırım Fonu'nun kurucusu olan Jim Rogers, 1990'ların sonunda hammadde fiyatlarının uzun bir yükseliş kanalına gireceğini ilk öngörenlerden biri olmuştu. Rogers, geçen sene Fransız Le Monde gazetesine verdiği demeçte ise altının onsunun bin dolara kadar çıkabileceğini, hammadde fiyatlarındaki artışın da 2014 yılına dek sürebileceğini söylemişti.

  PARİTEDE YENİ REKOR

  Öte yandan dolar bugünkü işlemlerde euro karşısında değer kaybetti. Euro/dolar paritesi yeni bir rekor kırarak 1.4362 seviyesine kadar yükseldi. Yaşanan harekette, ABD'de tüketici güveninin düşüşünü gösteren raporun FED'in faiz indirimi yapacağına yönelik beklentileri kuvvetlendirmesi etkili oldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı