Gündem Haberleri

  Dolarda neler oluyor?

  Eren Güler / hurriyet.com.tr
  08.05.2008 - 07:33 | Son Güncelleme:

  Dolar kuru son günlerde yatırımcıların kafasını iyice karıştırıyor.

  Henüz iki hafta öncesine kadar içeride 1.30'un üzerine oturan ve 'altına zor iner' denilen dolar bir anda 1.24'lü seviyelere kadar geriledi. Dolar yıl içerisinde gördüğü en yüksek seviyeye göre yüzde 6.5 değer yitirirken, mayıs ayı başından bu yana gerçekleşen kaybı da yüzde 3'e dayandı.

  Dolarda yaşanan düşüşü değerlendirirken, uzmanları dikkat çektiği önemli bir nokta var: Faiz artırım beklentileri...

  Gerçekten de önce yüksek çıkan enflasyon rakamları, arkasından da Merkez Bankası tarafından enflasyon hedefinin yükseltilmesi, piyasada faiz artırım beklentilerini zirveye çıkardı. Finans kurumları arka arkaya raporlar açıklarken, yıl sonuna kadar 100 baz puanın üzerinde artış beklediklerini duyurdu. Hatta kimi kurumlar bu beklentilerini 200 baz puana kadar yükseltti. Merkez Bankası'nın mayıs ayındaki toplantısında ise ağırlıklı beklenti 50 baz puanlık bir artış yapılacağı yönünde.

  Eren GÜLER YAZIYOR

  Yüksek faizin doların panzehiri olduğuna işaret eden analistler, faizden yararlanmak isteyen özellikle yabancı sermayenin Türkiye'yi yeniden keşfettiğini belirtiyor. Zaten son günlerde dışarıdan gelen yüklü paralar da bunun en önemli kanıtı.

  DIŞARIDAN PARA GELİYOR

  Alternatif Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar da yaşanan bu hareketi teyit ediyor. Türkiye ve benzeri gelişmekte olan ülkelere dışarıdan fon akışı olduğunu kaydeden Salar, aynı zamanda risk algılamasında da değişim olduğunu belirtti.

  "Kurlardaki düşüşü temel bir gerekçe ile açıklamanın imkanı yok" diyen Salar burada en önemli faktörün yabancı girişi olduğunu vurguladı. Yabancıların son dönemde devamlı döviz sattığını yerlilerin ise aldığını kaydeden Salar, netice olarak kurlarda hızlı bir gerileme yaşandığını söyledi.

  TELEKOM'UN HALKA ARZI BASKI YARATIYOR

  Son günlerde kurlarda yaşanan düşüşün diğer bir önemli nedeni de Türk Telekom'un halka arzı. Telekom'un arzından hisse satın almak isteyenlerin ellerindeki dövizi bozurması ile kurlar üzerinde sert bir baskı yaşandı. Zaten alıcının da az olduğu piyasada bu baskı oların 1.25'in de altına inmesine oldu.

  Yurtdışında düzelen hava da kurların düşmesine yardımcı oluyor. Global ekonomide işlerin yoluna girdiğine olan inanç, yatırımcıların gelişmekte olan ülkelere iştahını kabartıyor. Özellikle Türkiye gibi ülkelerin sunduğu yüksek faiz fırsatı, yatırımcıların kur riskini almasını ve bu ülkelere para sokmasını sağlıyor.

  Bundan sonra ne olacak?

  Burada kritik soru bundan sonra ne olur? Yani dolar serbest düşüşe devam mı eder, yoksa belirli bir seviyeden toparlanır mı?

  Bu soruya yanıt bulmak için uzmanlar birçok faktörün öne çıktığını hatırlatıyor. Yani sadece tek bir gelişmeye odklanıp kurun yönünü tahmin etmek mümkün değil. Örneğin Ak Parti'ye açılan kapatma davasının seyri nasıl gelişecek, içerideki siyasi ortam nasıl şekillenecek, uluslararası piyasalarda yeni bir dalga yaşanacak mı, Türkiye'de faizlerin seviyesi buralarda kalacak mı?

  Bu kritik soruların yanıtları doların da kaderini belirleyecek. Ancak şimdilik piyasaya hakim olan görüş dolarda yeni bir yükselişin zor olduğu yönünde.

  Özellikle faizlerin yüzde 20'ye dayandığı bir ortamda paranın ilk tercihi genellikle gecelik repo oluyor. Uzmanlar, kısa vadede dışarıdan sert bir dalga gelmemesi durumunda doların bu seviyelere oturacağını düşünüyor.

  "YTL'nin değerlenmesini bekliyoruz"

  Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, bugün Financial Times'ta yer alan değerlendirmesinde kurlara da değindi. Sabancı, "Türk Lirası'nın önümüzdeki dönemde değer kazanmasını bekliyoruz." dedi.

  Alternatif Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar, gelinen yeni noktada doların artık yeni bir banta girdiğini belirtti. "Şu anda dolardaki yeni bant 1.20-1.26 aralığı. Özellikle 1.26 YTL seviyesi önemli bir direnç haline geldi. Bundan sonra yukarı gitmesi çok kolay değil" dedi.

  Akbank Sabit Getirili Menkul Kıymetler Genel Müdürü Bahadır Çakmaklı da, CNBC-e'ye yaptığı açıklamada, yurtdışı çok bozulmazsa YTL'deki reel değerlenmenin devam edebileceğini kaydetti. son günlerde Türk Telekom özelleştirmeinin kurları aşağı ittiğini söyleyen Çakmaklı, bu baskı kalktıktan sonra kurda dengeli bir hareket izlenebileceğini söyledi.

  YURTDIŞINDA NE OLUYOR

  Dolar içerideki zayıf görünümüne karşın son haftalarda Euro karşısında daha kuvvetli görünüyor. ABD Merkez Bankası'nın faiz artışlarına başlayabileceğine yönelik beklentiler, euro/dolar paritesinin gerilemesine neden oluyor. Nisan ayının sonlarında 1.60 seviyesine kadar çıkan euro/dolar paritesi, 1.54 sınırına kadar indi. Uzmanlar, FED'in faiz artışlarına başlaması halinde hareketin daha da kuvvetlenebileceğini belirtiyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı