Gündem Haberleri

  Dolar düşüyor, euro son bir ayın zirvesinde

  Reuters
  20.01.2011 - 12:21 | Son Güncelleme:

  Dolar, bugünkü işlemlerde altı önde gelen ekonominin para biriminin yer aldığı kur sepeti karşısında son iki ayın en düşük seviyesine gerilerken, Euro/dolar paritesi Asya’dan gelen yoğun alımların etkisiyle, 1.35’i geçerek son bir ayın zirvesine çıktı.

  Piyasalarda, Asyalı merkez bankalarının euro ve Avustralya doları alımlarını hızlandırdıkları yönündeki haberler, ABD dolarının değer kaybetmesine neden oldu.

   

  Bununla birlikte, işlemciler, Japon ihracatçıların dolar pozisyonlarının azaltmalarının da bu para birimi üzerinde aşağı yönlü bir baskı yarattığına dikkat çekti.

   

  EURO YÜKSELİYOR

  Hafta başından bu yana, AB Maliye Bakanları toplantılarının da etkisiyle, borç krizinin çözüme yönelik gelen olumlu haberlerle desteklenen eurodaki yükselişe, Ortadoğu merkezli alımlar ve Almanya’nın yatırımcı duyarlılığını yansıtan ZEW raporunda, beklentilerin yükselmesi etki etti.

     

  Bugünkü işlemlerde, yüzde 1’e yakın yükselen euro/dolar paritesi, kritik 1.35 seviyesinin üzerine çıktı. İçerdeyse euro/dolar 1.54 seviyesindeyken, euro/TL ise 2.07 seviyesine yaklaştı.  

   

  Dow Jones Newswires’a konuşan bir işlemci, euro bölgesi üyelerinin başarılı tahvil ihraçları gerçekleştirmesinin de ortak para biriminin yükselişini tetiklediğini belirtti.

   

  FONDAKİ PÜRÜZE RAĞMEN

  Eurodaki yükseliş, AB maliye bakanlarının kurtarma fonunu genişletilmesi yönündeki önerilere karşı çıkmasına rağmen gerçekleşti.

   

  AB maliye bakanları, Salı günkü toplantılarında mali sıkıntı içindeki euro bölgesi üyelerine destek olmak için geliştirilen 440 milyar euroluk Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun genişletilmesini tartıştı.

   

  Ancak Avrupa’yı etkisi altına alan mevcut sorunlara yönelik net çözüm mekanizmaları geliştirilmedi.

   

  Dolar diğer yandan, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile ABD Başkanı Barack Obama’nın Washington’daki görüşmesi öncesinde, yuan karşısında da değer kaybetti.

   

  Hu ve Obama’nın toplantısında, ABD’nin Pekin’e yuanın dolar karşısında değerlenmesine izin vermesi yönündeki taleplerinin damga vurması bekleniyor.

   

  *Bu yazı Reuters’ta “Dollar falls broadly; euro climbs to 1-month high” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı