Gündem Haberleri

  Dolandırıcılar uçuş parası istedi

  DHA
  16.08.2006 - 16:27 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en ünlü yamaç paraşütü merkezlerinden Babadağ'da iki açıkgöz, turistlerden uçuş için para istedi. Alamayınca üstüne jandarmaya şikayet etti.

  Muğla'nın Fethiye İlçesi'ne bağlı Ölüdeniz Beldesi'nde bulunan dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezinde, işletmeci Cengiz İnşaat ile Çevre ve Orman Bakanlığı arasındaki sözleşmenin tek taraflı fesh edilmesinin ardından, turizmin gözbebeği mekana uyanıklar göz dikti.

  Aralarında geçen yıl kasım ayında İran- Pakistan sınırında fidye için kaçırılan Türk paraşütçülerden 36 yaşındaki bankacı Yurdaer Etike, bir özel şirkette görevli 31 yaşındaki Tankut Tonger, İngilizce öğretmeni 28 yaşındaki Serap Ertüzün, sanayici 55 yaşındaki Savaş Kıroğlu ve sanayici 61 yaşındaki Tahsin Tekin'in bulunduğu 5 kişi, yamaç paraşütüyle uçuş yapmak için Ölüdeniz'e geldi. Kiraladıkları kamyonetle 2 gün üst üste Babadağ’a çıkıp rahat bir uçuş yapan tatilciler, dün öğle saatlerinde beklemedikleri bir sürprizde karşılaştı.

  JANDARMA BİLE ŞİKAYET

  Tatilcilerin önünü kesip, kendilerini görevli olarak tanıtan 2 kişi uçuş ücreti talep etti. İki grup arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Babadağ'ın işletmesinin fesh edildiğini bilen tatilciler, makbuzsuz bir şekilde istenen bu ücreti vermeyerek Babadağ'ın bin 900 metrelik rampasından uçuşlarını gerçekleştirdi. Ancak, tatilciler yere indiklerinde bir başka sürprizle daha karşılaştı. Şortlu ve üzeri çıplak 2 uyanığın ‘ücret vermeden atlayış yapıldığı’ yönündeki şikayeti üzerine, 5 tatilci Belceğiz Plajı'na indiklerinde jandarma ekipleri tarafından durduruldu.

  Paraşüt tutkunu tatilciler, jandarmaya ifade verince dolandırıcılık olayı açıklığa kavuştu. Tatilciler, makbuzsuz bir şekilde para toplandığı gerekçesiyle uyanıklardan şikayetçi oldu. Ancak, uyanıklardan sadece Özcan Dündar'ın kimliği tespit edilebildi. Dündar ve ismi belirlenemeyen arkadaşı kayıplara karıştı.

  TURİZME DARBE VURULUYOR

  Olayın şaşkınlığını yaşayan tatilciler, dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezindeki bu çirkin olayların turizmi baltaladığını savundu. Tankut Tonger, 8 yıldır yamaç paraşütü yaptığını belirterek, “İlk defa böyle bir olayla karşılaşıyorum. Dağa çıkarken arabamıza ismini bilmediğimiz üzerleri çıplak, altlarında sadece şort bulunan iki kişi bindi. Yolda bizi durdurup, aşağı inen arabaların önünü kesip bir şeyler konuştular. Tekrar arabamıza bindiler. Yukarı çıkarken durdurup bu kez bizden para talep etiler. Gerekçeyi sorduk. İşletmeci Cengiz İnşaat’ın elemanı olduklarını söylediler. Biz de Bakan Osman Pepe'nin açıklama yaparak, ihalenin tek taraflı fesh edildiğini söylediğini anlattık. Kısa bir tartışma yaptık. Sonrasında yola devam edip uçuşumuzu yaptık” diye konuştu.

  BİR SİLAHLARI EKSİK

  Geçen yıl kasım ayında İran- Pakistan sınırında fidye için kaçırılan Yurdaer Etike ise, “6 yıldır paraşüt sporu yapıyorum. Biz geçen yıl kasım ayında gittiğimiz Pakistan- İran sınırında kalaşnikoflu insanlar tarafından karşılanmıştık. Babadağ’da da elinde silahlar yok ama, benzer iki kişi karşımıza çıkıp önümüzü kesiyor ve ‘para vereceksiniz’ diyorlar. Üstelik makbuzsuz para vermediğimiz için bir de jandarmaya şikayet ediliyoruz. Deli Dumrul gibi para toplamaya çalışan bu insanlar turizme büyük darbe vuruyor. Yetkilileri göreve davet ediyoruz” dedi.

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı