Gündem Haberleri

  Dokuz yaşındaki çocuk oyuncak pasaportuyla Türkiye'ye girdi

  Birce BORA/LONDRA
  13.06.2013 - 10:15 | Son Güncelleme:

  Dokuz yaşındaki İngiliz Emily Harris’in Antalya Havaalanı’ndaki kontrol noktasından pembe tek boynuzlu at için düzenlenmiş oyuncak pasaport ile giriş yaptığı iddia edildi. İngiliz basınında alay konusu olan skandalla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü soruşturma başlattığını açıkladı.

  Habere göre, tatil yapmak üzere Güney Galler’deki Cwmbran kasabasından Antalya’ya gelen Harris ailesi havaalanı gümrüğünde ilginç bir macera yaşadı. Harris ailesi pasaport kontrolü için kuyruğa girdiğinde anne Nicky, kızı Emily’ye yanlışlıkla oyuncak pasaportunu verdi.

  BU PASAPORTLA GİRİŞ YAPTI / FOTO GALERİ

  Havaalanı görevlileri de “Lilly Harris” adlı oyuncak adına düzenlenmiş ve kapağında da oyuncak ayı resimleri olan pasaportun sahte olduğunu anlamadan giriş damgası basarak kızın geçişine izin verdi./images/100/0x0/55ea203bf018fbb8f86ccfae

  Antalya’ya bir haftalığına tatil yapmaya geldiklerini ve kızının gümrükten oyuncak pasaportuyla geçtiğini öğrenince büyük şaşkınlık yaşadığını söyleyen  43 yaşındaki anne Nicky Harris, “Gümrükten geçtikten sonra pasaportları kaldırmaya kalkana kadar kızımın yaptığını fark etmedim. Oyuncak pasaportla geçtiğini fark edince küçük bir panik yaşadım, birilerinin koşarak arkamızdan geleceğini düşündüm. Ancak öyle bir şey olmadı” dedi.

  Harris, “Pasaport gerçek bile görünmüyor. Üzerinde oyuncak ayılar var ve kocam Allen ile benim pasaportlarımdan farklı bir boyutta” diyerek sözlerine devam etti.

  İngiliz Caters haber ajansına konuşan şaşkın anne, “Pasaportta Emily’nin fotoğrafı bile yok. Pasaportun içinde tatilde yanımızda da olmayan o pembe tek boynuzlu atın fotoğrafı basılı. Olaydan sonra görevlinin bu pasaporta bir de damga bastığını düşünüp çok güldük” dedi.

  Nicky Harris, “Ancak aynı zamanda bu ebeveynler için çok endişe verici bir durum. Bir çocuğu sahte bir pasaportla başka bir ülkeye kaçırmak ne kadar kolay!” dedi.

  Antalya Havaalanı'nda yaşananlar tüm dünyada birçok gazete ve internet sitesine haber olurken, sınır güvenliklerinin çocukların belgeleri ile ilgili ne kadar özensiz olduğu ile ilgili de tartışmalar başlattı.

  SORUŞTURMA BAŞLATILDI
  Anadolu Ajansı'ndan geçilen habere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Antalya'da dokuz yaşındaki Emily Harris'in oyuncak pasaportuyla Türkiye'ye giriş yaptığı iddiasını soruşturmak üzere polis başmüfettişini görevlendirdi.

  Yetkililer, havaalanındaki pasaport kontrolü sırasında, polislerin “çocuğun gönlü olsun diye”, bilerek oyuncak pasaporta damga bastığını, bu sırada yoğunluktan gerçek pasaporta damga basımının unutulduğunu belirtti.

  Giriş damgası bulunmayan gerçek pasaportta ise çıkış damgasının bulunduğu bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı