Gündem Haberleri

  Dokunun

  Hürriyet Haber
  27.08.2012 - 23:23 | Son Güncelleme:

  BDP’li milletvekillerinin PKK’lılarla kucaklaşma görüntülerine sert tepki gösteren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milletvekili dokunulmazlıklarıyla ilgili yeni bir teklif sundu.

  Bahçeli, terör eylemlerine katılma ve terörü destekleme halinde, milletvekillerinin doğrudan yargılanmasını önerdi. MHP’nin teklifi, 20 dolayında BDP’li ve bağımsız milletvekilinin 500’ü aşkın fezlekeden dolayı hemen yargılanmalarını öngörüyor. Bahçeli’nin dün “Milletvekili Dokunulmazlığının Yeniden Düzenlemesiyle İlgili Anayasa Değişikliği Teklifi” başlığıyla yaptığı yazılı açıklama özetle şöyle: “Türkiye, beka düzeyinde vahim bir suikast ve sabotaj ile karşı karşıyadır. Etnik nitelikli bölücü terörün kardeşliğimizi bozmaya dönük adımları üzerinde hassasiyetle durulması gerekmektedir. Bilhassa siyasi temsil noktasında bulunmalarına rağmen, PKK maşalığını ve sözcülüğünü cüretkar bir şekilde sürdüren hıyanet taraftarlarının sabır ve tahammül sınırını aşan küstahlıkları bu zararın boyutunu artırmaktan başka hiçbir amaç taşımamaktadır. TBMM çatısı altında millet vekaletini ifa etmek yerine, bölünmenin ve parçalanmanın mesafe almasını söz, niyet ve eylemleriyle sağlamaya çalışan bedbahtlar milletimizin haklı olarak öfke ve nefretini üzerlerine çekmektedir. Türkiye’nin, önüne gelenin pervasızca hareket edeceği, bağrında düşmanlık yapanların kanını emeceği, dermansız ve sünepe bir ülke olmadığını herkes görmeli ve anlamalıdır. MHP, bu kapsamda, milletvekilliği dokunulmazlığının anayasal sınır, içerik ve çerçevesinin tekrar gözden geçirilmesini acilen gerekli görmektedir. Bu itibarla kamuoyunun ve siyaset kurumunun milletvekilliği dokunulmazlığını yeniden düzenlemeyi amaçlayan anayasa değişikliğiyle ilgili şu teklifimizi değerlendirmeye almaları ve tartışmaya açmaları en samimi beklenti ve dileğimizdir:
  “1- Anayasanın 83.maddesinin 2’inci ve 3’üncü fıkraları aşağıda yazılı olduğu şekilde değiştirilmiştir: Suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis’in kararı olmadıkça hakkında gözaltına alınma ve arama kararı verilemez, tutuklanamaz. Ağır cezayı gerektiren suçüstü ve terör eylemlerine katılma ve terörü destekleme halleri ile Anayasa’nın 14’üncü maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır. Ancak bu halde yetkili makam, durumu hemen ve doğrudan doğruya TBMM’ye bildirmek zorundadır. Soruşturma ve yargılama milletvekilinin Meclis çalışmalarına katılmasına engel olmayacak şekilde sürdürülür. TBMM üyesi hakkında verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi, üyelik sıfatının sona ermesine bırakılır; üyelik süresince zamanaşımı işlemez. 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer ve halkoylamasına sunulması halinde tümüyle oylanır.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı