Gündem Haberleri

  Dokunulmazlığa AB standardı

  Hürriyet Haber
  06.10.2003 - 00:29 | Son Güncelleme:

  Milletvekili dokunulmazlığı, AB üyesi ülkelerinin çoğunda olduğu gibi Meclis çalışmaları ve basit suçlarla sınırlı olacak. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu tarafından yürütülen Anayasa değişikliği çalışmaları, milletvekili dokunulmazlıklarının sınırlandırılmasını da içeriyor.

  Buna göre, Anayasa'nın 83. maddesinde yer alan ‘Yasama Dokunulmazlığı’ yeni metinde sınırlandırılacak. Yeni metnin, ‘Meclis çalışmalarındaki oy ve sözleri, Meclis’te ileri sürdükleri düşünceler, başka bir karar alınmadıkça bunların Meclis dışında açığa vurulması' ile ‘Trafik suçları, Seçim Yasası ihlali’ gibi basit suçlardan vekillerin dokunulmazlıklarının olmasını öngördüğü bildirildi. ‘‘Zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, ideolojik veya anarşik eylemlere katılma’’ iddiasıyla açılan davalarda ise milletvekillerinin yargılanabilmelerinin yolunun açılması bekleniyor.

  CHP'NİN ŞARTI

  CHP, Anayasa değişikliği çalışmalarına destek vermek için öncelikle milletvekili dokunulmazlığının sınırlandırılması şartını sürüyor. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç,‘‘Önce dokunulmazlığı sınırlandırdıklarını göreceğiz, ondan sonra diğer değişikliklere bakacağız. Bunu yapacaklarını söylüyorlar ancak takıyye yapıyorlar’’ dedi. Meclis'te 60 milletvekili hakkında 99 dosya bulunuyor. Dokunulmazlık dosyaları, Anayasa değişikliği çalışmaları sonuçlanıncaya kadar ele alınmayacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı