GeriGündem Doktorluk lisansı iptal edildi, davası sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doktorluk lisansı iptal edildi, davası sürüyor

İşte Dr. Zorro

Amerika'da sezaryenle doğum yaptırdığı kadının göbeği üzerine ad ve soyadının başharflerini kazıyan Dr. Allan Zarkin, yargılandığı New York Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde dün ilk kez kamuoyunun karşına çıktı.

Dünya medyasının ve kamuoyunun büyük ilgisini çeken olay, geçen 7 Eylülde New York'ta yaşandı. Liana Gedz isimli 31 yaşındaki genç kadın, Beth İsrael Medical Center'daki doğum sonrası göbeğinin üzerine kazınmış 6 santim uzunluğunda, 3 santim genişliğinde A ve Z harflerini görünce önce şaşırdı, sonra çılgına döndü. Bayan Liana Gedz, hemen kendisine doğum yaptıran ve bir kız çocuğu dünyaya getirmesini sağlayan Jinekolog Dr. Alan Zarkin aleyhine dav açtı. Olay hem kamuoyunda, hem tıp dünyasında büyük ilgi çekti ve son yıların sevilen filmi ‘‘Zorro’’dan esinlenilerek Dr. Zarkin'e ‘‘Dr. Zorro’’ lakabı takıldı.

‘‘Kendimi sığır gibi damgalanmış hissediyorum’’ diyen Liana Gedz, Dr. Zorro'dan 5.5 milyon dolar tazminat istiyor. Davanın ilk celsesi önceki gün yapıldı ve medya büyük ilgi gösterdi.

Olayın kamuoyunda patlak vermesinden sonra Amerikan tıp dünyasında bir ‘‘etik’’ tartışması başladı. Dr. Alan Zarkin'in daha önce de bu tür tacizkár davranışları bulunduğu ortaya çıktı. Bir başka kadın hastası Dr. Zarkin'in ameliyat sırasında kendisine ‘‘Lincoln Tüneli gibisin’’ dediğini açıkladı. Hastalarına sık sık ‘‘eşek şakaları’’ yaptığı da ortaya çıkan Dr. Zarkin'in doktorluk lisansı, 3 Şubatta iptal edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle