GeriGündem Doktorlardan katkı payına tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doktorlardan katkı payına tepki

Doktorlardan katkı payına tepki
refid:16915892 ilişkili resim dosyası

Ankara Tabip Odası üyeleri, sağlık hizmetlerinde katkı payı alınmasını protesto ederek, bazı hastaların katkı paylarını geri ödedi.

Hastane önünde toplanan Ankara Tabip Odası üyeleri, üzerinde “Hükümet elini vatandaşın cebinden çek”, Katkı payları geri ödensin” yazılı dövizler taşıdı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Selçuk Atalay, vatandaşın sağlık hizmeti alırken katkı payı ödemesine karşı olduklarını belirterek, devlet hastanesinde 8 lira, özel hastanelerde ise 15 lira katkı payı ödendiğini kaydetti.

Atalay, “Bu katkı payları, asgari ücretin ortalama 2 bin 500 lira olduğu Avrupa ülkelerinde alınmıyor. Asgari ücretin 629 lira olduğu, gelir dağılımının bu kadar bozuk, işsizliğin bu kadar yaygın olduğu, çalışanların yarısından fazlasının asgari ücretle çalıştığı bu ülkede 'haydi vatandaş sağlığın için elini cebine at' deniyor” dedi.

Ankara Tabip Odası üyelerinin topladığı paralarla Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bazı hastaların 8 liralık katkı paylarını geri ödeyeceklerini belirten Atalay, “Vatandaş ücretsiz, nitelikli sağlık hizmetine kavuşsun. Adres, genel bütçedir. O sizin cebiniz değil, vatandaşın emeğidir. Katkı paylarını kaldırın” sözleriyle hükümete çağrıda bulundu.
Eyleme destek veren Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar da sağlık reformu paketinin halkın sağlığını daha da bozduğunu ileri sürerek, “Sosyal devlet geriği olarak katkı payları kaldırılmalıdır. Bu işkence bitirilmelidir” dedi.
Konuşmalardan sonra Ankara Tabip Odası üyeleri, hastanenin bahçesine kurdukları bir masada, bazı hastalara 8 liralık katkı paylarını geri ödedi.
(TOL-ARD)
12:10 02/02/11
"

Yorumları Göster
Yorumları Gizle