Gündem Haberleri

  Doktoralı araştırmacıya yurtdışı burs fırsatı

  Hürriyet Haber
  08.12.2001 - 15:21 | Son Güncelleme:

  Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) 2002 yılında 'sosyal bilimler'de doktora derecesini almış, uluslararası alanda ve merkezlerde araştırma yapmak isteyenlere burs veriyor. Burslar için TÜBA'ya en geç 11 Ocak'a kadar başvuru yapılması gerekiyor.

  Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), sosyal bilimler alanında doktora yapmış ve yurtdışında araştırma yapmak isteyenlere burs olanağı sağlıyor. Burslara başvurabilmek için 40 yaşından gün almamış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve doktora derecesini en az altı ay önce tamamlamış olmak gerekiyor.

  TÜBA'nın yurtdışı burslarından yararlanmak isteyenler başvuru sırasında yabancı dile ilişkin yeterlilik belgesini, çalışmanın yapılacağı kurumdan alınan davetiyeyi ve yurtdışında yapılması planlanan araştırma süresince görevli olduğu kurumdan izinli sayılacağına dair bir belgeyi de kuruma vermek zorundalar.

  Akademi tarafından karşılıksız olarak verilen bursların süresi altı aydan uzun olamayacak. Burs süresinin uzatılmasına ancak olağanüstü durumlarda TÜBA tarafından karar verilebilecek. Bursiyerlere araştırmanın yapılacağı yere ve koşullara göre aylık en fazla bin 800 dolar verilecek.

  BURS VERİLME YÖNTEMİ

  Burs başvuruları, adayların akademik niteliğine, daha önce yaptığı araştırmalar ve yayınlar dikkate alınarak değerlendirilecek. Değerlendirmelerde yurtiçinde başlatılıp, yurtdışında sürdürülmesi planlanan araştırmaların bilimsel düzeyi, niteliği ve sürdürülebilir olması da dikkate alınacak.

  KAZANAN ADAYLAR

  Bursu almaya hak kazanan araştırmacıların, kazandıkları kendilerine tebliğ edildikten sonra en geç iki ay içinde burs kabul formunu, taahhütname ve kefaletnameyi Akademi'ye göndermeleri gerekiyor. Belirtilen süreler içinde gerekli evraklar TÜBA'ya gönderilmediği taktirde kazanılan burs iptal ediliyor. Bursiyerlerin araştırmaları sonucunda yapılacak yayınlarda TÜBA desteğinin belirtilmesi ve yayınların bir kopyasının da Akademi'ye gönderilmesi gerekiyor.

  DİĞER ŞARTLAR

  1. Kamu üniversiteleri ve araştırma kuruluşları bünyesinde görevli ve doktorasını yurtiçinde tamamlamış olanlara öncelik veriliyor.

  2. Burs verilenlerden taahhütname ve kefaletname alınıyor. Burs verilmesine karar verilen araştırmacıların, bursiyer seçildikleri tebliğ edildikten sonra en geç iki ay içinde burs kabul formunu, taahhütname ve kefaletnameyi TÜBA'ya göndermeleri gerekiyor.

  3. Burs verilenlerin, bursiyer seçildikleri tebliğ edildikten sonra en geç altı ay içinde bursu kullanmaya başlamaları gerekiyor. Aksi halde burs iptal ediliyor.

  4. Burs alan adayların, kuruluşlarına dönüşlerinden en geç altı ay sonra, araştırma teklifinde belirtilenlerin ne ölçüde gerçekleştiğini içeren bir raporu TÜBA'ya göndermeleri gerekiyor.

  5. Bursiyerin araştırmasının sonuçlarında yapılacak yayınlarda TÜBA desteğinin belirtilmesi ve yayınların bir kopyasının TÜBA'ya iletilmesi gerekiyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı