Gündem Haberleri

  ‘Doktor balıkları’ kaçırmışlar

  Uğur ERGAN / ANKARA
  23.11.2001 - 02:00 | Son Güncelleme:

  Önceki gün Hürriyet'te yayımlanan ‘‘Sıvas'ın doktor balıkları Almanlar'ın hizmetinde’’ başlıklı haberde yer alan 'doktor balıklar'ın Almanya'ya kaçırıldığı ortaya çıktı. Kangal Kaymakamı Mehmet Sarıcan, kendilerinin kimseye balıklar için herhangi bir izin vemediklerini söyledi ve Hürriyet'in haberini esas alarak suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

  SIVAS'ın Kangal ilçesinde bulunan ve her türlü cilt hastalığına iyi gelen ‘‘doktor balıklar’’ın, Türkiye'den kaçırılarak Almanya'ya götürüldüğü ortaya çıktı. Kangal Kaymakamı Mehmet Sarıcan, Almanya'dan herhangi bir kişi veya kuruluşa balık verilmediğini ve balıklarla tedavi uygulayan Peter Krauss isimli Alman hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

  Kangal'daki balıkların özellikle Almanlar'ın sürekli olarak ilgisini çektiğini belirten Kaymakam Sarıcan, Almanya'da ‘‘doktor balıklarla’’ tedavi uygulayan sağlık merkezinin gazetelere verdiği ilandan sonra, bir Alman vatandaşının, Kangal'da balıkların yaşadığı Kavak deresinden balık çalarken yakalandığını belirtti.

  Balıkların bulunduğu Çermik kaplıcalarından sonra Kavak deresinin de koruma altında bulunduğunu ve muhtemel hırsızlık teşebbüslerine karşı önlemler alındığını kaydeden Kaymakam Sarıcan, ‘‘Uluslararası düzeyde belli bir değeri olan bir varlığın Türkiye'den çıkarılması yasaktır. Bu nedenle Alman sağlık merkezi yöneticisi suç işlemiştir’’ dedi.

  Gerekli incelemeleri tamamladıktan sonra Hürriyet'te önceki gün çıkan haberi delil göstererek Alman sağlık merkezi yöneticisi hakkında suç duyurusunda bulunacakların belirten Kaymakam Sarıcan, sözlerini şöyle tamamladı:

  ‘‘Aslında bu yaşadığımız ilk olay değil. Ancak bir süreden beri gerçekten çok sıkı önlemler aldık. Sanırım Alman, balıklarımızı çok daha önceden çalmış. Çünkü ne Çermik kaplıcalarının, ne de bizim kayıtlarımızda balık verildiğine dair bir bilgi yok. Balıkları yaşadıkları Kavak deresinden çalıyorlar ve dereden aldıkları suyla birlikte götürüyorlar. Balıklar 24 saat yolculuğa dayanabiliyor. Fakat tedavide balıklar kadar su da önemli. Türk bilimadamları, balıkların yaşadığı deredeki suyun biyolojik yapısının yeniden üretilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Bu nedenle çalıntı balıkla uygulanan tedavi tam etkili olamaz. Tedavinin asıl merkezi Kangal ilçesidir.’’
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı