Gündem Haberleri

  Doktor Babuna için seferberlik

  Hürriyet Haber
  23.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İlik nakli yapılması için uygun doku bekleyen beyin cerrahı Dr. Oktar Babuna için Almanya'dan Stefan Mosch Stiftunf Vakfı'ndan gelen bir ekip, yarın 07.30'dan itibaren Abdi İpekçi Spor Salonu'nda 5 bin kişiden kan örneği alacak. Bu arada Rumeli göçmenlerine ‘‘Kan verin’’ çağrısı yapıldı. Babuna için başvuruda bulunan 7 bin kişinin ancak 600'ünden kan örneği alınabildi.

  Kan vermek isteyenler için başvuru telefonları

  Oktay Babuna için kan vermek ve yardımda bulunmak isteyen gönüllüler şu telefonlara ve hesap numaralarına başvurabilirler.

  (0212) 266 68 57, 267 01 72-73, 266 19 80

  (216) 418 09 48, 330 06 68, 330 65 64, 414 95 78

  Dr. Altuğ Ergin'e ait 0532 211 01 40,

  Dr. Cihat Göndoğdu'ya ait 0532 265 52 04 numaralı cep telefonlarını arayabilecekler.

  Hesap numaraları

  Yardım yapmak isteyenler, Tüm Lösemililer İçin Yardım Hesabı Ziraat Bankası Cağaloğlu Şubesi 304403386-2, İş Bankası İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Şubesi 3148880 veya Vakıflar Bankası Şehremini Şubesi 2034492 numaralı hesaba bağışta bulunabilecekler.

  Alman Stefan mosch Stiftunf Vakfı'ndan gelen ekibin kampanyasında İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nden 50 hemşire de görev alacak. Kampanyada, daha önce telefonla başvurarak randevu alanlardan kan alınacak. Alınacak kanlar, Almanya'ya götürülerek taranacak. Dr. Babuna'nın babası Prof. Dr. Cevat Babuna'nın Üsküp göçmeni olması nedeniyle, öncelikle göçmenlerden örnek alınacak. Genç doktorun sağlığına kavuşabilmesi için faaliyete geçen Göçmenlere Yardım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Uğur Bağışlar, yaptığı açıklamada Babuna'nın Rumeli kökenli olmasına dikkat çekerek, bölgesel özelikleri taşıyanların ilik naklinde bulunmasının daha faydalı olabileceğini söyledi.

  7 BİN BAŞVURU

  Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki organizyona, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz da destek verdi. Yılmaz'ın dostları aracılığıyla masa, sandalye, meyve suları, flaster, pamuk gibi ihtiyaçları karşılayacağı, gerekli olursa maddi olarak destek vereceği belirtildi. Abdi İpekçi Salonu için para talep edilmesi halinde de bunu Berna Yılmaz'ın karşılayacağı öğrenildi.Dr. Oktar Babuna'yı zor hastalığıyla mücadelesinde yalnız bırakmayan ve kampanyalar düzenleyen arkadaşlarından Dr. Cihat Gündoğdu, telefonla arayan 7 bin kişinin analiz için kan vermeye gönüllü olduğunu söyledi.

  RUMELİ KANI

  Babuna ailesinin Üsküp'ten göç ettiğini belirten Dr. Gündoğdu, ‘‘Aile, Osmanlılar zamanında Konya'dan Üsküp'e, daha sonra yine Türkiye'ye göç etmiş. Aynı kökenden olması, genetik benzerlikleri artırıyor. Üsküplülerle doku benzeşmesi şansı daha yüksek olacaktır’’ dedi. Dr. Gündoğdu, İlik Bankası kurulması yönünde Sağlık Bakanlığı ile görüşen iki arkadaşlarının bekledikleri desteği alamadığını belirtti. Bakanlığın, makinelerin getirtilmesi ve bürokratik engellerin kaldırılması için kolaylık gösterme sözü verdiği, ancak gönüllülerin ücretsiz olarak taranmasına yanaşmadığı belirtildi.

  Halen ABD'de tedavisi süren ve uygun ilik bekleyen Dr. Oktar Babuna'nın babası Prof. Dr. Cevat Babuna, ‘‘ABD'den bize verilen sinyal, uygun dokuyu en yakın çevrenizden arayın yönünde. Biz de Üsküp yakınlarındaki Köprülü'den geldik. Ben orada doğdum. Üsküplülerle dokunun uyuşma şansı daha fazla’’ dedi. Ülke çapında verilen desteğin devlet yöneticileri, özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından esirgendiğini ileri süren Prof. Dr. Babuna, ‘‘İdarecilerde bir hareket yok. Oktar ile rüzgâr başladı. Türkiye'nin bu sahada büyük bir açığı var. Halk elinden geleni yapıyor. Sağlık Bakanlığı'ndan da para istemiyoruz. Harekete sahip çıkmasını bekliyoruz. Aletler yerleşsin, çalışsın, personel sağlansın. Bu Türk halkının ihtiyacı. Binlerce insanın yaşamını kurtaracak’’ dedi.

  TEKNİK İMKANSIZLIK

  İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı'ndaki laboratuvarda kapasite, dün yaklaşık 4 katına çıkarıldı ve 120 kişiden kan alındı. Ancak teknik imkansızlık ve personel yetersizliği nedeniyle dün akşama kadar kan örneği alınanların sayısı ancak toplam 600 kişiyi bulabildi. Hekimlerin ve personelin özverili olarak çift vardiya şeklinde 24.00'e kadar çalıştığı laboratuvarın aciller dışındaki rutin işleri azaltılarak, bütün çalışma Dr. Oktar Babuna'ya yönlendirildi.

  GÖÇMENLERDEN ÇAĞRI

  Yakalandığı hastalık nedeniyle ilik nakli gereken Dr. Oktar Babuna için Göçmenlere Yardım Derneği de seferber oldu. Genç doktorun sağlığına kavuşabilmesi için faaliyete geçen Göçmenlere Yardım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Uğur Bağışlar, yaptığı açıklamada Babuna'nın Rumeli kökenli olmasına dikkat çekerek, bölgesel özelikleri taşıyanların ilik naklinde bulunmasının daha faydalı olabileceğini söyledi. Bu nedenle Rumeli kökenlilere çağrıda bulunan Bağışlar, genç doktora acil şifalar diledi ve yurttaşların derneğin 578 47 16 numaralı telefonuna başvuruda bulunabileceklerini bildirdi.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı