Gündem Haberleri

  ‘Doğum yeri Gümülcine’ krizi

  Turan YILMAZ - ANKARA Yorgo KIRBAKİ - ATİNA
  21.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bekir Bozdağ’ın Batı Trakya heyetindeki bazı isimlere, pasaportlarındaki doğum yerinde “Gümülcine” yazdığı için izin verilmedi. IRCICA Genel Direktörü Halit Eren ile AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu ve eşi Faize Müezzinoğlu, pasaportlarına Gümülcine yerine “Komotini” yazdırarak, Batı Trakya’ya girebildi.

  BAŞBAKAN Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın, Batı Trakya’ya geçen hafta cuma günü karayoluyla başladığı bayram ziyareti Yunan polisinin tutumu nedeniyle diplomatik krize dönüştü. Bozdağ’ın heyetindeki İslam Konferansı Teşkilatı İslam Tarihi, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Halit Eren ile AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu ve eşi Faize Müezzinoğlu’nun Batı Trakya’ya girişlerine, İpsala’nın karşısındaki Kipi Hudut Kapısı’nda, pasaportlarında doğum yerleri “Komotini” yerine “Gümülcine” yazdığı için Yunan polisi izin vermedi.

  Pasaportlar değişti

  Kriz, Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği aracılığıyla önce Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’na, buradan bir sonuç çıkmayınca da Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras’ın ofisine taşındı.

  Bütün bu diplomatik girişimler sonuç vermeyince Bozdağ’ın heyetinden ayrılıp İpsala’dan dönmek zorunda kalan Eren, Müezzinoğlu ve eşi, ancak pasaportlarını değiştirip doğum yeri olarak Komotini yazdırdıktan sonra ertesi gün Batı Trakya’ya gidebildi. Eren ve Müezzinoğlu gibi Gümülcine doğumlu olan AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ise pasaportunda “Komotini” yazdığı için sorun yaşamadı. Gezisine tatsız başlayan Bozdağ ise bayram namazını Şahinköyü’nde kıldıktan sonra Gümülcine ve İskeçe’deki ziyaretlerinin ardından yine karayoluyla Türkiye’ye döndü.

  Yakışanı yaptılar

  Batı Trakya’da ulaştığımız Müez-zinoğlu, şöyle konuştu: “Yunanlılar bu uygulamaya, iki ülke arasında bu yılın başında yürürlüğe giren ve Yunanis-tan’da doğan Türklerin doğdukları kentin Yunanca adını, Türkiye’de doğan Yunanlıların da doğdukları kentin Türkçe adını yazdırmalarına ilişkin anlaşmayı gerekçe gösteriyorlar. Ama bunu bugüne kadar hiç uygulamadılar. Sayın Bozdağ ile bu ziyaretimizden önce Batı Trakya’ya defalarca gittim. Burada geçen çocukluk dönemlerimizde de farklı şeyler yaşamıştık. Sonuçta burada karşılaştığınız her hadiseyi akılla analiz etmek mümkün değil. Yunanistan kendisine yakışanı yapıyor.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı