Gündem Haberleri

  Doğum kararını kim veriyor?

  Hürriyet Haber
  20.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de doğurma özgürlüğünün kime bağlı olduğu yolunda yapılan araştırmaya göre kadınların yüzde 79.67'si tüm çocuklarını isteyerek dünyaya getirdiklerini belirtiyor.

  Aile planlaması ile ilgili her geçen gün yeni bir uygulama ortaya çıkıyor. Ailelerin bakabileceği kadar çocuk sahibi olması yolunda çeşitli uyarılar yapılıyor. Herkes bakabileceği kadar çocuk sahibi oluyor mu? Bu konuda söz, kadının mı yoksa erkeğin mi?

  Yapılan araştırmaya göre ilk iki çocuğunu isteyerek doğuran kadınlar yüzde 17, hiçbir çocuğunu isteyerek doğurmadığını belirten kadınların oranı ise yüzde 3.33 ile sınırlı kalıyor. Kadınların yüzde 47'sinin çocuk sahibi olmayı kocalarıyla konuştukları ortaya çıkıyor. Kadınların yüzde 32.33'ü ise bu konuda bazen görüş bildirdiğini belirtiyor. Kadınların yüzde 20.67'si çocuk sahibi olmayı kocalarıyla hiç konuşmadıklarını söylüyor. Çocuklarının hepsini istemeyerek doğuran kadınların, kocalarıyla hiçbir zaman bu konuyu konuşmayan kadınlar olması araştırmanın ilginç bir bölümünü oluşturuyor.

  Kadınlar pasif

  Doğumu yapan kadın olmasına karşın, çocuk sayısını belirleme konusunda çıkan tartışmada, kadın hep yenilen olma özelliğini koruyor. Çünkü kocası ile çocuk sayısı konusunda fikir ayrılığına düşen kadınların yüzde 71.15'inin kocalarının istediği gibi davrandığı ortaya çıkıyor. Kendi istediği gibi davranabilen kadınların oranı yüzde 11.54'ü geçmiyor. Kadınların yüzde 71.67'sinin doğum kontrol yöntemlerinden birini kullandığı da anlaşılıyor. Kocaların yüzde 63.67'si kadınların bir doğum kontrol yöntemi uygulamasına karışmıyor. Ancak erkeklerin yüzde 12.33'ü yöntem kullanmaya kesinlikle izin vermiyor. Erkeklerin yüzde 9.67'si ise yöntemi kendisi belirliyor. Karşılıklı iletişim kurabilen karı koca sayısı yüzde 14.33 ile sınırlı kalıyor. İstenmeyen gebelikten vazgeçme kararını, kadınların yüzde 51'i eşleri ile birlikte vermek istiyor. Erkeklerin yüzde 33'ü bu kararın kendilerinde olduğunu belirtiyor. Gebeliği sonlandırma kararını kendi kendine verebilen kadın oranı yüzde 9.33, kocasının kürtaja izin vermediği kadın oranı yüzde 6.67 olarak belirleniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı