Gündem Haberleri

  Doğuda kuş gribi endişesi sürüyor

  Hürriyet Haber
  04.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’nden Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde getirilen ve pazar günü ölen M. Ali Koçyiğit’in kardeşleri de yoğun bakım servisine kaldırıldı. Fatma Koçyiğit’in ardından, sağlık durumu ciddileşen kardeşi Hülya Koçyiğit de bu servise alındı.

  VAN YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, "Kuş gribi zatürreye çevirir mi" sorusuna, zatürrenin birçok nedeni bulunduğunu, bunların bir kısmının viral, bir kısmının bakteriyal, bir kısmının da mantara bağlı olduğunu söyledi. Prof. Öner, ancak bu hastalarda "adını koyamadıkları bir virüs tarzı" ile karşılaştıklarını söyledi.

  Bu arada Ağrı’da, kuş gribi şüphesine karşı canlı tavuk satışlarının yasaklanması kararlaştırıldı. Köylerde kanatlılar tedbir açısından kapalı mekanlarda tutulacak, dışarıda gezdirilmeyecek. Hayvan nakli yapan araçlar olası bulaşmaları önlemek amacıyla dezenfekte edilecek. Hayvan ve ürünlerinin sevklerinde veteriner sağlık raporu ve menşe şahadetnamesi mutlaka aranacak, ilgili birimler kontrollerde bunlara dikkat edecek. Sınırlardan kaçak hayvan geçişinin önlenmesi konusunda tüm birimlerin koordineli çalışması sağlanacak. Iğdır’ın Aralık, Ağrı’nın Doğubeyazıt ve Patnos ilçelerinden sonra Erzurum’da da kuş gribi şüphesi ile alarm verildi. Sütevler Semti’nde ekipler topladıkları tavuk, kaz ve hindileri itlaf ederken en kötü senaryoya göre önlem almaya çalıştıklarını vurgulayan Vali Celalettin Güvenç, "Hassas bir konu. Yapılanlar riskleri önleme adınadır. Ölümlerin meydana geldiği 3 kilometre çapındaki alanda itlaf çalışmaları sürdürülüyor" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı