Gündem Haberleri

  Doğu'da kar yağışı hayatı felç etti

  A.A
  31.01.2011 - 10:35 | Son Güncelleme:

  Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı nedeniyle bölgede bin 63 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Erzurum'da yolu ulaşıma kapalı olan köylerden 7 hasta karla mücadele ve 112 Acil Servis ekiplerince hastanelere yetiştirildi.

  Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesi'nde aralıklarla yağan kar etkili oluyor.

  Bölge illerinden Erzurum'da 327, Erzincan'da 226, Kars'ta 122, Bingöl'de 119, Ardahan'da 26, Muş'ta 44 ve Tunceli'de 199 olmak üzere toplam bin 63 köy yolundan ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdare Müdürlüğüne bağlı karla mücadele ekipleri, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

  Karla mücadele ekipleri, yol açma çalışmalarının yanı sıra ulaşımın sağlanamadığı köylerden durumu ağır olan hastalara da yardım eli uzatıyor. Erzurum'da son 24 saat içinde 2'si doğum vakası olmak üzere 7 hasta, İl Özel İdare Müdürlüğü ve 112 Acil Servis ekiplerince hastanelere ulaştırıldı.

  Türk Kızılayı Sarıkamış Şubesi ekipleri, Sarıkamış-Erzurum Karayolu'nun 20. kilometresinde yolda mahsur kalan kamyon sürücülerine zincir takmalarında yardımcı olurken, battaniye ve yiyecek paketleri de verdi.

  Kent merkezlerinde de etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Yapılan son ölçümlere göre, kar kalınlıkları Erzurum ve Muş'ta 13, Ardahan'da 20, Erzincan'da 7, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 25, Palandöken ve Bayraktepe kayak merkezlerinde ise 55'er santimetre olarak ölçüldü.

  Kar yağışıyla birlikte buzlanma olayının görüldüğü kent merkezlerinde, belediye ekiplerince kar ve buzla mücadele çalışması yapılıyor.
  Gece en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 7, Erzurum ve Kars'ta 6, Erzincan ve Ağrı'da 2 derece olarak
  kaydedildi.

  Meteoroloji yetkilileri, bölgedeki kar yağışının aralıklarla etkisini sürdüreceğini bildirdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı