Gündem Haberleri

  Doğubeyazıt’ta kısmi karantina

  Onur SAĞSÖZ-İkram TEKMANLI-Cevdet Baycan-Nuri TUNÇ/DOĞUBEYAZIT(Ağrı), (DHA)
  03.01.2006 - 16:01 | Son Güncelleme:

  Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi Belediye Başkanı SHP’li Mukaddes Kubilay, kuş gribi şüphesiyle hastaneye kaldırılan 6 kişiden Muhammet Ali Koçyiğit'in (14) zatürreeden ölmesinden sonra, her ihtimale karşı ilçeyi kısmi karantinaya aldıklarını açıkladı.

  Karantina kararı üzerine harekete geçen Kaymakamlık, Belediye, sağlık ve tarım müdürlüğü ekipleri Koçkıran ve Sarıgül mahallelerinde kanatlı hayvanları toplamaya başladı.

   

  Sağlık Bakanlığı’nın ‘kuş gribi yok’ açıklamasından sonra Ağrı Valiliği tarafından itlaf yapılmayacağı talimatı alan ekipler, sadece hastalıklı olan hayvanları toplayarak, kümes ve evlerin çevresinde dezenfekte çalışması yaptı.

   

  BAZI AİLELER ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDERMEDİ

   

  Doğubeyazıt’ta son dönemde 60- 70 kadar kanatlı hayvanın telef olduğunu belirten Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay ise her yıl bu tür hayvan ölümlerinin görüldüğünü söyledi. Başkan Kubilay, “Biz tedbirlerimiz aldık. Kuş gribi gündemde olduğu için dikkatli olmak zorundayız” dedi.

   

  Bazı aileler kuş gribi şüphesi nedeniyle çocuklarını bugün okula göndermedi.

   

  Öte yandan Koçyiğit kardeşlerin ardından, 35 yaşındaki Semra Topçu ile 5 yaşındaki Yusuf Tunç da Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gönderildi.

   

  ANNE KOÇYİĞİT’E TAZİYE ZİYARETİ

   

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Muhammet Ali Koçyiğit’in Koçkıran Mahallesi’ndeki ailesini ziyaret eden Belediye Başkanı Kubilay, anne 38 yaşındaki Marifet Koçyiğit’e başsağlığı dileğinde bulundu.

   

  Küçük oğlu Muhammet Ali’nin kesilen tavuklardan çok az yediğini anlatan anne Koçyiğit, “Oğlum rahatsızlandı. Ben de ‘soğuk aldı’ diyerek 3 gün bekledikten sonra hastaneye götürdüm. Oğlumu Van’a gönderdiler. Sonrada ölüm haberini aldım. Pişirdiğim tavuk etinden oğlum 1 lokma yedi, ya da yemedi” dedi.

   

  Gözyaşlarını tutamayan anne Marifet Koçyiğit’i Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay teselli etti. 4 yeğeninin birden rahatsızlanmasının tesadüf olmadığını anlatan amca Abdulkadir Koçyiğit ise, “Çocuklar hastalandığında durumlarının ciddi olduğunu anlayamadık. Çocukları önce Doğubeyazıt Devlet Hastanesi’ne götürdük. Doktorlar baktı ve eve gönderdi. Hastalık geçmeyince yeniden doktora götürdük ve buradan Van’a sevk ettiler” dedi.

   

  BAŞHEKİM TAN: GRİBAL SALGIN OLABİLİR

   

  Kuş gribi şüphesiyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi hastanesinde tedavi altına alınan 6 kişiden Muhammet Ali Koçyiğit’in ölümü ilçede huzursuzluk yarattı. Koçyiğit'in zatürreeden öldüğünün açıklanmasından sonra hastanelere gidenlerin sayısında büyük artış oldu.

   

  Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Turan Tan, zatürreeye yakalandığı belirlenen 4 kardeşten 1'inin ölmesinin ilçede huzursuzluğa neden olduğunu belirterek, “Ölümden etkilenen ilçe halkı en küçük rahatsızlık nedeniyle hastanemize başvuruyor. Ancak, şu ana kadar ciddi bir soruna rastlamadık. Fakat bölgede gribal bir enfeksiyon salgını da olabilir” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı